Ameliyathanede dikkat dağıtıcı unsurlar ve sağlık profesyonellerine etkileri
Distractions in the operating room and their effects on health professionals
- Tez No: 817619
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YAVUZ VAN GİERSBERGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu çalışma, ameliyathanede dikkat dağıtıcı unsurlar ve sağlık profesyonellerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathanesindeki dikkat dağıtıcı unsurların niteliğini, sıklığını ve etkisini değerlendirmektedir. Yöntem: Ameliyathanedeki dikkat dağıtıcıların sıklığı, türü ve etkisini belirlemeye ilişkin prospektif (ileriye dönük) iki aşamalı niteliksel çalışma yapılmıştır. Çalışmanın birinci aşamasında dikkat dağıtıcı unsurun sıklığını, türünü ve etkileme/etkilenme düzeyini belirlemek için yarı yapılandırılmış gözlem formu kullanılarak katılımsız gözlem yöntemiyle genel cerrahi ameliyathanelerindeki 20 genel cerrahi ameliyatı sırasında aktif olan ve ameliyat ekibinde yer alan tüm sağlık profesyonellerinin {cerrah grubu (uzman ve asistan cerrah), hemşire grubu (sirküle ve scrub hemşire), anestezi grubu (anestezi uzmanı ve asistanı ve anestezi teknisyeni) }gözlemlenerek veri toplanmıştır. Vakanın başlangıcında ameliyathanede bulunan kişilerin sayısı ve rolleri de kaydedildi. Gözlem için kullanılan ameliyat sırası dönem, ilk cerrahi kesiden yaranın kapanmasının tamamlanmasına kadar geçen süre olarak tanımlandı. Dikkat dağıtıcı unsurlar yarı yapılandırılmış gözlem formunda 12 kategori olarak belirlendi ve ameliyathane ekibini rahatsız etme dereceleri (etki) 1 ile 9 arasında bir ölçekte derecelendirildi. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min, max, medyan, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Kullanılan verilerin değerlendirilmesinde veri sayısı az olduğu için parametrik olmayan testler uygulanmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki Spearman korelasyon analizi ile incelenmiştir. Uyumlar için ICC ve Spearman beraber değerlendirilmiştir. Bağımsız grupların değerlendirilmesinde Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to determine distractions in the operating room and their effects on health professionals. This study evaluates the quality, frequency and impact of distractions in the operating room of a Training and Research Hospital. Method: A prospective (prospective) two-stage qualitative study was conducted to determine the frequency, type, and impact of distractions in the operating room. In the first stage of the study, to determine the frequency, type and level of influence/influence of the distraction, using a semi-structured observation form, all health professionals (surgeon group (specialist and assistant surgeon) who were active during 20 general surgery operations in general surgery operating rooms and were included in the surgical team) Data were collected by observing the nurse group (circulating and scrub nurse), anesthesia group (anesthesiologist and assistant and anesthesia technician). The number and roles of people in the operating room at the beginning of the case were also recorded. The intraoperative period used for observation was defined as the time from the first surgical incision to the completion of wound closure. Distractions were identified as 12 categories in the semi-structured observation form, and the degree of disturbance (impact) to the operating room team was rated on a scale of 1 to 9. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS 25.0 program. While evaluating the data, descriptive statistical methods (number, percentage, min, max, median, mean, standard deviation) were used. In the evaluation of the data used, non-parametric tests were applied because the number of data was small. The relationship between continuous variables was examined by Spearman correlation analysis. ICC and Spearman were evaluated together for fit. Kruskal Wallis H test was used to evaluate independent groups. A p value of