Erkeklerin ses kalınlaştırma ameliyatı öncesi ve sonrası ses özelliklerinin akustik analiz ve kadınlar üzerindeki güven algısı açısından değerlendirilmesi
Acoustic analysis of men's voice characteristics before and after voice deepening surgery and its evaluation of trustworthiness perception on women
- Tez No: 817617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE YEŞİLLİ PUZELLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, ses kalınlaştırma ameliyatı olmuş erkek katılımcıların ameliyat öncesi ve sonrası seslerinin akustik analiz yöntemiyle değerlendirilmesi ve bu seslerin kadın katılımcılar üzerindeki güven algısına etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. 33 erkek katılımcının ses kalınlaştırma ameliyatı öncesi ve sonrası dönemlerde ses kayıtları alınmış ve akustik analiz yöntemiyle ses parametreleri (ortalama F0, jitter %, shimmer %, harmonik gürültü oranı- HNR) değerlendirilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, ameliyat sonrası dönemde ortalama F0 değerinin 123,32 Hz'den 107,58 Hz'e düştüğü, HNR değerinin, 27,12 dB'den 17,4 dB'ye düştüğü ve shimmer % değerinin 1,93'ten 6,3'e yükseldiği görülmüştür (p0,05). Çalışmanın ikinci amacı doğrultusunda, 33 erkek katılımcı arasından ameliyat sonrası ölçümlerde ortalama F0 değerleri 20-25 Hz arasında düşüş gösteren katılımcılar arasından randomize olarak seçilen 4 kişilik bir örneklem grubunun (Birey A, B, C ve D) ameliyat öncesi ve sonrası ses kayıtları, seslerin kadınlar üzerindeki güven algısını değerlendirmek amacıyla, 110 kadın katılımcıya dinletilmiş ve söz konusu katılımcılardan duydukları sesleri“Güven Algısı Anketi”doğrultusunda değerlendirmeleri istenmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, Birey A, Birey B ve Birey D'nin ameliyat öncesi ve sonrası sesleri için, kadın katılımcıların vermiş oldukları güven algısı skorları arasında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür (p0,05). Sonuç olarak, ses kalınlaştırma ameliyatı geçiren erkek katılımcıların ameliyat öncesi ve sonrası ortalama F0, shimmer % ve HNR akustik analiz değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülürken; jitter % değerinin yükseldiği, ancak bu değer için anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Ayrıca, ameliyat sonucunda ses perdeleri düşen erkek katılımcıların kadın katılımcıların güven algısı üzerinde değişken bir etkisi olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the pre- and postoperative voices of male participants who underwent voice deepening surgery by acoustic analysis method and to examine the effect of these voices on the perception of trust on female participants. 33 male participants' voices were recorded before and after voice deepening surgery and their voice parameters (mean F0, jitter %, shimmer %, harmonics to noise ratio- HNR) were evaluated by acoustic analysis method. As a result of the statistical analysis, it was observed that the mean F0 value decreased from 123.32 Hz to 107.58 Hz, the HNR value decreased from 27.12 dB to 17.4 dB and the shimmer % value increased from 1.93 to 6.3 in the postoperative period (p0.05). Regarding the second aim of the study, the preoperative and postoperative voice recordings of a sample group of 4 participants (Individuals A, B, C and D) randomly selected from among 33 male participants whose mean F0 values showed a decrease between 20-25 Hz in postoperative measurements were presented to 110 female participants in order to evaluate the trust perception of voices on women, and these participants were asked to evaluate the voices they heard according to the“Trust Perception Questionnaire”. As a result of the statistical analysis, it was demostrated that there was a significant difference between the trust perception scores given by the female participants for the preoperative and postoperative voices of Individual A, Individual B and Individual D (p0.05). In conclusion, there was a statistically significant difference between the mean F0, shimmer % and HNR acoustic analysis values of the male participants who underwent voice deepening surgery pre- and postoperatively, and jitter % was found to increase, but there was no statistically significant difference for this value. Furthermore, it is possible to say that male participants whose F0 values decreased as a result of the surgery had a variable effect on the trust perception of female participants.