Masabaşı çalışanlarında fiziksel aktivite düzeyi, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, çalışma postürü, egzersiz sağlık inançları ve ağrıyla baş etme davranışlarının incelenmesi
Examination of the physical activity level, musculoskeletal disorders, working posture, exercise health beliefs and pain coping behaviors among desk workers
  1. Tez No: 817638
  2. Yazar: ÇİSİL ÇİMENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇİNAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmanın amacı masabaşı çalışanlarında fiziksel aktivite düzeyi, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, çalışma postürü, egzersiz sağlık inançları ve ağrıyla baş etme davranışlarını incelemektir. Çalışmamıza 22-65 yaş arasında 100 kişi dahil edildi. Katılımcıların sosyo-demografik bilgileri alındı. Fiziksel aktivite düzeyini değerlendirmek için 7-günlük Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi, egzersiz sağlık inançları için Egzersiz Sağlık İnanç Modeli Ölçeği, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları için Cornell Kas İskelet Sistemi Rahatsızlıkları Anketi, ağrıyla baş etme davranışları için Ağrıyla Başetme Envanteri, çalışma postürleri için ise Çalışanın Üst Ekstremitelerini Değerlendirme Formu kullanıldı. Ayrıca katılımcıların ağrı eşiklerini belirlemek için algometre cihazıyla ölçüm gerçekleştirildi. Verilerin analizinde, normal dağılım olanlar Shapiro Wilk normallik testi ile normal dağılım sergilemeyenler Spearman korelasyon katsayısı ile değerlendirildi. Levator skapula kasının ağrı eşiğinin üst trapez kasından daha yüksek olduğu tespit edildi. Masabaşında çalışanlarda en yüksek rahatsızlık puanı bel bölgesine aitti. Çalışma postürüne göre tüm katılımcıların %67'sinde ileri değerlendirme gerektiği ve %26'sında da önlem alınması gerektiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the levels of physical activity, musculoskeletal disorders, working posture, exercise health beliefs, and pain coping behaviors among desk workers. A total of 100 individuals between the ages of 22 and 65 were included in the study. Socio-demographic information of the participants was collected. The 7-day Physical Activity Assessment Questionnaire was used to assess physical activity levels, the Exercise Health Belief Model Scale was used to measure exercise health beliefs, the Cornell Musculoskeletal Disorders Questionnaire was utilized to assess musculoskeletal disorders, the Pain Coping Inventory was employed to evaluate pain coping behaviors, and the Rapid Upper Lemb Assessment was used to assess working postures. Additionally, an algometer device was used to measure pain thresholds of the participants. In the analysis of the data, those with a normal distribution were assessed using the Shapiro-Wilk normality test, while those not exhibiting a normal distribution were evaluated using the Spearman correlation coefficient. It was determined that the pain threshold of the levator scapulae muscle is higher than that of the upper trapezius muscle. Among desk-based workers, the highest discomfort score was attributed to the lower back region. According to the working posture, it was found that 67% of all participants require further evaluation, and 26% require preventive measures.