Acil servise akut ayak bileği burkulması ile başvuran hastalarda sprey formdaki diklofenak dietilamonyumun ağrı üzerine olan etkinliği
The effectiveness of diclofenac diethylammonium in spray form on pain in patients admitted to the emergency department with acute ankle sprain
  1. Tez No: 817641
  2. Yazar: İLKAY KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YÜRÜMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada acil servise ayak bilek burkulması ile başvuran hastalara ilk başvuru anında topikal analjezik uygulanmasının akut ağrı üzerine olan etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bu çalışma prospektif, kesitsel ve tek kör olarak, 1 Mayıs 2021 - 31 Nisan 2023 tarihleri arasında, T.C. Sağlık Bakanlığı Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne akut tek taraflı ayak bilek burkulması nedeni ile başvuran, 18-65 yaş arası toplamda 80 yetişkin hastanın tedavi yaklaşıma göre dört gruba ayrılarak incelenmesi ile gerçekleştirildi. Çalışmaya kapsamında hastalara ilişkin demografik veriler, ağrı düzeyleri, yaralanmanın süresi, başka yaralanma olup olmadığı, ek hastalıkları ve ASA skorları kayıt altına alındı. Ayrıca fizik muayeneye göre ayak bilek burkulması sınıflandırmasında hangi seviyede oldukları ve Ottawa ayak bilek kurallarına göre radyografi ihtiyaçları kayıt altına alındı BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen katılımcıların yaş ortalamaları 31.9±12.3 yıl ve %58.75'i erkekti.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In this study, it was aimed to evaluate the efficacy of topical analgesic application on acute pain in patients who applied to the emergency department with ankle sprain at the first admission. METHODS: This prospective, cross-sectional and single-blind study was conducted between 1 May 2021 and 31 April 2023 in T.C. A total of 80 adult patients aged 18-65 years, who applied to the Ministry of Health Sakarya Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic due to acute unilateral ankle sprain, were divided into four groups according to the treatment approach. Within the scope of the study, demographic data of the patients, pain levels, duration of injury, presence of other injuries, comorbidities and ASA scores were recorded. In addition, the level of ankle sprain classification according to physical examination and radiography needs according to Ottawa ankle rules were recorded. RESULTS: The mean age of the participants included in the study was 31.9±12.3 years and 58.75% were male.