Covid-19 pnömonisinde hastalık şiddetinin belirlenmesinde serum SST2 seviyelerinin rolü
The role of serum SST2 levels in determining disease severity in Covid-19 pneumonia
  1. Tez No: 817640
  2. Yazar: FATİH ÇATAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÖZSARAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada, sST2'nin COVİD-19 hastalarının klinik şiddetini, entübasyon ihtiyacını ve üç aylık mortalitesini öngörmedeki etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bu prospektif, kontrollü çalışma 01.10.2021-30.04.2022 tarihleri arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde tek merkezli olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya COVİD-19 hastaları ve sağlıklı gönüllülerin oluşturduğu kontrol grubu dahil edilmiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti, hastalık öyküleri, klinik spektrumları (hafif, orta, şiddetli, kritik), PSI skorları, sST2 seviyeleri, acil servis sonlanımları, entübasyon ihtiyaçları ve üç aylık mortalite verileri kayıt altına alınmıştır. BULGULAR: Çalışmaya toplamda 132 COVİD-19 hastası ve kontrol grubunu oluşturan 37 sağlıklı gönüllü dahil edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTİON AND AİM: In this study, it was aimed to investigate the effectiveness of serum sST2 level in predicting clinical severity, need for intubation and three-month mortality in COVID-19 patients. METHODS: This prospective controlled study was conducted between 01.10.2021-30.04.2022 in Sakarya Training and Research Hospital Emergency Department as a single center. The control group consisting of healthy volunteers and COVID-19 patients were included in the study. Patients' age, gender, disease history, clinical spectrum (mild, moderate, severe, critical), PSI scores, sST2 levels, emergency room outcomes, need for intubation, and three-month mortality data were recorded. RESULTS: A total of 132 COVID-19 patients and 37 healty volunteers were included in the study.