Değerleme haritalarının CBS destekli üretilmesi: Yalova örneği
GİS-supported generation of assessment maps: Yalova example
  1. Tez No: 817653
  2. Yazar: EDANUR ÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kentler zamanın ve içinde barındırdığı insanların etkisiyle günden güne değişmekte, zamanla yıpranmakta ve bu yıpranmanın sonucunda yenilenmeye, yeniden inşa edilmeye gereksinim duymaktadır. Zamanla kentsel dönüşüm olarak adlandırılan bu değişimi en genel ifadeyle çarpık yapılaşmış, yetersiz altyapıya sahip, imara aykırı ve afet riski altındaki yerlerin yeni imar planı verilerine uygun olarak düzenlenmesi şeklinde tanımlamak mümkündür. Yapılacak olan kentsel dönüşüm projeleri şehirlerin fiziksel ve mekânsal özelliklerine, içerisinde yaşayan insanların isteklerine ve gelişen teknolojiye göre farklılıklar barındırmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte konumsal olmayan öznitelik verilerini kaydetme ve buna bağlı olarak değer haritaları oluşturulmasına olanak tanıyan coğrafi bilgi sistemleri (CBS) altyapıları önem arz etmektedir. Bu çalışmanın ilk bölümünde kentsel dönüşüm uygulamalarına dair literatür taraması yapılmış, uygulamanın yasal boyutları araştırılmış, akabinde geçmişten günümüze ülkemizde ve dünya ülkelerinde yapılmış olan kentsel dönüşüm uygulamalarına değinilmiştir. Sonraki bölümlerde Yalova ili Bağlarbaşı Mahallesi kentsel dönüşüm alanı çalışma alanı olarak belirlenmiş, belediye ve Kadastro Müdürlüğü gibi kamu kurumlarından alana ait sayısal ve sayısal olmayan veriler temin edilmiş ve alanın yerinde incelemesi yapılarak konumsal ve konumsal olmayan öznitelik verilerine ulaşılmıştır. Çalışmada bilgisayar teknolojilerinin kullanımı ile kentsel dönüşüm kavramını sözel boyuttan görsel boyuta taşımak amaçlanmış olup CBS teknolojilerinin kentsel dönüşüm uygulamalarında kullanımına değinilmiştir. Akabinde ArcGIS ve Netcad programlarının kullanılması ile çalışma alanı olarak seçilen Yalova ili Bağlarbaşı Mahallesi kentsel dönüşüm uygulama sahasında birden fazla öznitelik bilgileri değerlendirilerek ayrı ayrı değer haritaları oluşturulmuştur. Oluşturulan değer haritaları sonucunda parsellerin kendi aralarında karşılaştırılması yapılabilmiş, bulundukları sokak ve caddelerin değerleri yorumlanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cities change day by day with the effect of time and the people they contain, wears out over time and as a result of this wear, it needs to be renewed and rebuilt. It is possible to define this change, which is called urban transformation over time, in the most general terms, as arranging the places that are distorted, with insufficient infrastructure, against zoning and at risk of disaster, in accordance with the new zoning plan data. The urban transformation projects to be carried out vary according to the physical and spatial characteristics of the cities, the wishes of the people living in them, and the developing technology. With the developing technology, geographic information systems (GIS) infrastructures that allow recording non-spatial attribute data and creating value maps are important. In the first part of this study, a literature review on urban regeneration practices was made; the legal dimensions of the practice were investigated. Then, the urban transformation practices that have been made in our country and in the world countries from the past to the present are mentioned. In the following sections, the urban transformation area of the Bağlarbaşı District of Yalova province was determined as the study area, numerical and non-numerical data were obtained from public institutions such as the municipality and the Cadastre Directorate and spatial and non-spatial attribute data were obtained by examining the area in situ. In the study, it was aimed to carry the concept of urban transformation from the verbal dimension to the visual dimension with the use of computer technologies and the use of GIS technologies in urban transformation applications is mentioned. Subsequently, using ArcGIS and Netcad programs, value maps were created by evaluating more than one attribute information in the urban transformation application area of Yalova province Bağlarbaşı District, which was selected as the study area. As a result of the value maps created, the parcels could be compared among themselves, and the values of the streets and avenues they were located could be interpreted.