CBS destekli taşınmaz mal değer haritalarının oluşturulması
Producing GIS aided real estate valuation maps
  1. Tez No: 293633
  2. Yazar: SEDA DÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REHA METİN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Taşınmaz mal değerlemesinin en etkin olduğu faaliyet alanları olarak konut finansman sistemi (mortgage), taşınmaz mala dayalı ortaklıklar, yatırımlar, fonlar, ipotek, vergilendirme, devletleştirme, kamulaştırma, özelleştirme çalışmaları sayılabilir. Konut finansman sisteminde kredi kullanımı, ticari amaçlı taşınmaz malların teminat altına alınımı, taşınmaz mal yatırım ortaklıklarında fon oluşturulması, bankacılıkta birinci ve ikincil piyasalarda havuz oluşturulması, hazine taşınmaz mallarının ekonomiye kazandırılarak kaynak oluşturulması, özelleştirme, devletleştirme, kamulaştırma, emlak vergi değerlerinin oluşturulması gibi ülke ekonomisini önemli derecede etkileyecek konularda taşınmaz malların değerlendirilmesinin önemi ortaya çıkmaktadır.Genel anlamda; bir taşınmazın, taşınmaz projesinin ya da taşınmaza bağlı hak ve faydaların değerleme günündeki olası değerinin, bağımsız, tarafsız ve objektif ölçütlere dayanarak kestirimi işlemi olan taşınmaz değerlemesinin yapılabilmesi için taşınmazlara nitelik ve öznitelik bakımından olabildiğince benzer emsallerin rayiç değerlerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu amaçla, taşınmazlara ait tapu bilgisi, imar bilgisi, adres bilgisi, nitelik ve öznitelikleri ile taşınmazın kesin olarak bilinmesi, belirlenmesi gerekmektedir. Söz konusu bu ve benzeri bilgilerin toplanması, genellikle zaman alıcı ve maliyetli saha ve büro çalışmalarının yapılmasını gerektirmektedir. Ancak kimi durumda bir taşınmaza ait bilgiler, o taşınmazı farklı çalışmalarda kullanacak farklı değerlemeciler tarafından birçok kez daha toplanmaktadır. Herhangi bir amaçla toplanan veri ve bilgilerin ortak bir veritabanında toplanması, veri toplama tekrarını önemli ölçüde ortadan kaldıracak ve çalışmaların maliyetini de hiç şüphesiz azaltacaktır. Bu kapsamda sektörde sağlıklı bir veritabanı/sistem oluşturulmasının gerekliliği ortaya çıkmaktadır.Bu tez çalışmasında, taşınmaz mal değer haritalarının Mobil tabanlı bir Coğrafi Bilgi Sistemi uygulaması ile oluşturulması için bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla; seçilen bir pilot uygulama alanında yer alan taşınmazların belirli bir tarihe ait rayiç değerleri ve değeri etkileyecek önemli tüm unsurlar (takyidatlar, imar durumu, tapu bilgileri vb.) sahada mobil cihazlar üzerinde çalışan bir CBS uygulaması ile toplanmış ve bu bilgilerden yararlanarak bir Taşınmaz Mal Değer Haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The application area of real estate valuation is represented as Mortgage Law, real estate investment trusts, investments, funds, real estate tax system, privatization and nationalization works. The importance of real estate valauation is accrued such as using credit in mortgage system, taking in pawn of the commercial properties, composing funds under real estate investments, composing repository in primary and secondary markets in banking, resourcing of Treasury of property into the economy by creating win.In general, it is requested to be determined the market value of similar cases in terms of quality and attribute to the subject property in real estate valuation which is mean to be expecting the possible market value of a real estate project or a right and benefits based on a real estate at valuation date as independently, dispassionately and objectively. Fort his purpose, it is needed to be known the land registry information, zonning status, adress information, qualities and attributes of real estates, certainly. Collecting variable informations in question, takes long time and high costs in field search and office studies in general. However, sometimes the same informations for a real estate are collected by different experts for different studies again and again. To gathering data and informations under a single database will prevent to gather them once more and decrease the costs of studies, surely. For this reason, it is needed to compose a safety database system in real estate market.In this study, a real estate valuation map is developed by practising the Mobile aided Geografical Information System. For his aim, the current values of real estates at a known date and all important attributes of them (such as incumbrances, zonning status, land registry, etc.) which effects to their values are gathered in a pilot region by mobile devices running with GIS in the field and then, a Real Estate Valuation Map is produced with respect to this practise.