Doğum sonu dönemde annelerin beden algısı, emzirme tutum ve başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of mothers' body perceptions, attitudes and success of breastfeeding in the postpartum period
  1. Tez No: 817654
  2. Yazar: ALEYNA ÖZDEMİR BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN ARIÖZ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma doğum sonu dönemde annelerin beden algısı, emzirme tutum ve başarısının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte yürütülen bu araştırmanın örneklemini Aralık 2021- Mart 2022 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi bebek ve çocuk polikliniğine başvuran 0-6 ay aralığında bebeği olan ve emziren 214 kadın oluşturmuştur. Araştırma verileri; Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği (IOWA), Emzirme Tanılama ve Değerlendirme Ölçeği (LATCH) ve Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ) ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri IBM-SPSS V24 paket programında yapılmıştır. İstatistiksel analizlerde, Independent Samples T test, Mann Whitney U, One Way ANOVA ve Kruskal Wallis H analizleri kullanılmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişkinin incelenmesinde ise“Spearman”Korelasyon analizi kullanılmış ve istatiksel anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate mothers' body perceptions, attitudes and success of breastfeeding in the postpartum period. The sample of this descriptive study included 214 breastfeeding women who had a baby aged 0-6 months and sought treatment in the Babies and Infants Outpatient Clinic of Pediatrics Hospital at Ankara City Hospital between December 2021 and March 2022. Data were collected through the Socio-Demographic Form, the Infant Feeding Attitude Scale (IOWA), the Breastfeeding Assessment Tool (LATCH), and the Body Perception Scale (BPS). IBM-SPSS V24 package program was utilized for the statistical analyses of the data. Statistical analyses included Independent Samples T-test, Mann Whitney U, OneWay ANOVA, and Kruskal Wallis H analyses. The relationship between the scale scores was determined using Spearman's correlation analysis, and statistical significance was accepted as p0,05).