Women media professionals in the news production process: A comparative study on Turkish and Pakistani television channels
Haber üretim sürecinde kadın medya profesyonelleri: Türk ve Pakistan televizyon kanallarında karşılaştırmalı bir inceleme
- Tez No: 817659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZLEM VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Türk ve Pakistan televizyon ağları bağlamında, bu karşılaştırmalı çalışma, kadın medya profesyonellerinin haber üretim sürecindeki temsilini ve katılımını incelemektedir. Çalışma, bu iki ülkede haber üretiminde yer alan kadınların yaşadıkları roller, zorluklar, olasılıklar arasındaki paralellikleri ve zıtlıkları kavramayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, kadın medya çalışanları ile derinlemesine görüşmeler ve belirli Türk ve Pakistan televizyon kanallarından gelen haber yayınlarının içerik analizini birleştiren karma yöntemli bir yaklaşım kullanılmıştır. Çalışma, kadın gazetecilerin, yapımcıların, editörlerin ve haber spikerlerinin deneyimlerini ve bakış açılarını inceleyerek kadınların mesleki yollarına, işyeri dinamiklerine ve haber üretiminde temsil edilmelerini etkileyen faktörlere ışık tutuyor. Kadınların haber üretimine katılımı ve görünürlüğü üzerindeki kültürel, sosyal ve kurumsal faktörlerin etkisi ile cinsiyet kalıpyargılarının ve önyargılarının işlevi bu çalışmada ele alınan başlıca konulardan bazılarıdır. Çalışma aynı zamanda kadınların varlığının haber anlatılarını, gündem belirlemeyi, izleyici görüşlerini ve hassas haberlerin kapsamını nasıl etkilediğine de bakıyor. Çalışma, medya şirketlerini, karar alıcıları ve savunuculuk kuruluşlarını, haber işinde çeşitliliği, eşitliği ve kapsayıcılığı ilerleten toplumsal cinsiyete duyarlı uygulamaların ve politikaların gerekliliği konusunda bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the context of Turkish and Pakistani television networks, this comparative study examines the representation and involvement of women media professionals in the news-production process. The study aims to comprehend the parallels and contrasts in the roles, difficulties, and possibilities experienced by women engaged in news production in these two countries. A qualitative approach is used in this study, combining in-depth interviews with female media workers and analysis of news dynamics of Turkish and Pakistani news television networks. The study sheds light on women's professional paths, workplace dynamics, and the factors affecting their representation in news production by examining the experiences and viewpoints of female journalists, producers, editors, and news anchors. The impact of cultural, social, and institutional factors on women's participation and visibility in news production, as well as the function of gender stereotypes and biases, are some of the major topics covered in this study. The study also looks at how the presence of women affects news narratives, agenda-setting, viewer views, and the coverage of sensitive news. The study seeks to provide information to media companies, decision-makers, and advocacy organizations about the necessity of gender-sensitive practices and policies that advance diversity, equality, and inclusivity in the news business.