Delihöbek Dağı florası (Göksun / Kahramanmaraş)
Flora of Delihöbek Mountain (Göksun / Kahramanmaraş)
  1. Tez No: 817660
  2. Yazar: TUĞBA ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AYTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesinde bulunan Delihöbek Dağı'nın florası incelenmiştir. 2018-2021 yılları arasında yapılan arazi çalışmalarından toplamda 2103 bitki örneği toplanmıştır. Teşhisler sonucunda 67 familyaya ait 779 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Bu taksonların 180'i endemik olup endemizm yüzdesi %23,1'dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı; 112 (%14,4) Akdeniz elementi, 272 (%34,9) İran-Turan elementi, 27 (%3,5) Avrupa-Sibirya elementi, 368 (%47,2) geniş yayılışlı veya fitocoğrafik bölgesi belli olmayan taksonlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, flora of Delihöbek Mountain was examined in Göksun districts of Kahramanmaraş. 2103 plant specimens were collected during field studies between 2018-2021. 779 species and subspecies taxa belonging to 67 families were identified. 180 of these taxa are endemic for Turkey and endemism rate is 23.1%. Distribution of taxa according to phytogeographical regions are Mediterraneaen elements 112 (14.4%) taxa, Irano-Turanian elements 272 (34.9%) taxa, Euro-Siberian elements 27 (3.5%) taxa, 368 (47.2%) taxa which are wide spread and whose phytogeographic regions are uncertain.