Primer hipertansiyon hastalarında düzenli egzersizin kan basıncı regülasyonuna etkisi
Regular exercise in patients with primary hypertension effect on blood pressure regulation
- Tez No: 385270
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL ULUDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu araştırmada, tanı konmuş ve antihipertansif ilaç kullanan primer hipertansiyon hastalarında, yürütülmekte olan bakımlarına eklenecek düzenli fiziksel egzersize yönelik bireyselleştirilmiş eğitim, danışmanlık ve motivasyonel görüşme uygulamasından oluşan yaşam tarzı değişikliği girişimi ile kan basıncı kontrolü açısından elde edilecek yararı belirlemek amaçlanmıştır. Düzenli fiziksel egzersiz danışmanlığı önerilerine uyum ölçülecek, günlük ortalama kan basıncı ölçümleri ile de bunun kan basıncı değerlerine etkisi belirlenecektir. Yöntem: Randomize, kontrollü, girişimsel desendeki araştırmamıza 87 çalışma, 86 kontrol hastası olmak üzere toplam 173 hasta alındı. Çalışma grubuna fiziksel egzersiz eğitimi verildi. Çalışma grubu hastalarına ilk hafta ve sonrasında aylık telefon görüşmeleri ile egzersiz yapmaları hatırlatıldı. Hastaların başlangıç ve 3 aylık çalışma sonundaki boy, kilo, bel çevresi ve kalça çevresi ölçümleri ile 24 saatlik ambulatuar kan basıncı ölçümleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza kadın katılımcıların yaş ortalaması 55,2 ± 5,7 ve erkek katılımcıların yaş ortalaması 56,1 ± 6,9 idi. Katılımcıların 35'i erkek, 138'i kadındı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to research how to effect physical exercise education to control of blood pressure, on subjects who diagnosed hypertension and use antihypertensive drugs. The adaptation to regular physical exercise counseling will be measured and with daily blood pressure measurement it's effect on blood pressure is determined. Material-Method: This randomise control study involved 87 study and 86 control patients so the number patient all of the study was 173 to study group was informed physical exercise education. These patients were checked with phone calls at first week and once a months about exercising. After three months of follow up; all patient's beginning height, weight, waist, hip circumference and 24 hour ambulatory blood pressure measurement were compared. Results: Mean age of our study was 55.2 ± 5.7 for women and 56.1 ± 6.9 for men and of participants 138 female, 35 male. After exercise education; reduction of waist circumference 1.1±1.5 cm, hip circumference -0.9±1 cm and BMI was -0.6±0.8 kg/m² in intervention group.