Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniğine başvuran hastaların başvuru sebeplerinin birinci basamakta yönetilebilirliğinin incelenmesi
Investigation of the manageability of the reasons for admission of patients who applied to the Orthopedics and Traumatology Outpatient Clinic in primary health care services
  1. Tez No: 817683
  2. Yazar: SİRACEDDİN DELİCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Ortopedi ve Travmatoloji, Family Medicine, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Aile hekimliği birinci basamak sağlık hizmetlerinin merkezinde bulunmakla ve sürdürülebilir bir sağlık sisteminin oluşturulmasında temel bir role sahiptir. Kas ve iskelet sistemi hastalıkları ülkemizde yaygın olarak polikliniklere başvuru nedenlerindendir. Bu çalışmamızda ortopedi ve travmatoloji polikliniklerine başvuran hastaların birinci basamakta yönetilebilirliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tıpta uzmanlık tezi kapsamında olan bu çalışma, Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniğine 01/10/2022 ile 01/02/2023 tarihleri arasında başvuran toplam 473 hastaya, kendilerinden veya yakınlarından bilgi alınarak uygulanmıştır. Çalışmamız hastalara yüz yüze görüşme yolu ile anket soruları üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmamıza 18 yaş altı hastaların ebeveynlerinden, 18 yaş üzeri olan hastaların kendilerinden gönüllü olan hastalar dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından oluşturulan 28 soruluk bir anket kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmamıza katılan hastaların %53,5'inin (n:253) herhangi bir sağlık sorununda ilk başvuru merkezi olarak aile sağlığı merkezini (ASM) tercih ettiği görüldü. Mevcut şikayetleriyle aile hekimliğine başvuranların oranı %33,4 (n:158) olarak belirlendi. Katılımcıların ASM'yi tercih etmeme sebepleri sorulduğunda %33,3 (n:105) oranında“ASM'lerde görüntüleme yöntemi olmadığı için gitmedim”cevabı alındı. Başvuran hastaların %51,4'ü görüntüleme yapılamadığın dolayı ve %27,7'si girişimsel işlem gerektirdiği için yönetilemez şeklindeyken %17,3'ünün birinci basamakta tanısı konulup yönetilebileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Family medicine is at the center of primary health care and has a fundamental role in the creation of a sustainable health system. Musculoskeletal diseases are common reasons for outpatient clinic visits in our country. In this study, we aimed to evaluate the manageability of patients applying to orthopedics and traumatology clinics at the primary care level. MATERIALS AND METHODS: This study, which is part of a medical specialty thesis, was conducted on a total of 473 patients who applied to Sakarya Yenikent State Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic between October 1, 2022 and February 1, 2023. Information was obtained from the patients themselves or their relatives. Our study was carried out through face-to-face interviews with patients using survey questions. Patients under the age of 18 whose parents consented to participate and those aged over 18 who voluntarily participated were included in our study. A 28-question survey created by researchers was used as the data collection tool. RESULTS: In our study, it was found that 53.5% (n:253) of the patients participating preferred PHCC as their first choice for any health issue. The rate of those who initially applied to family medicine for their current complaints was determined as 33.4% (n:158). When asked about the reasons for not preferring PHCC, a response of“I did not go because there is no imaging method at PHCC”was received in 33.3% (n:105) cases. While 51.4% of the applicants were considered unmanageable due to lack of imaging and 27.7% requiring interventional procedures, it was determined that 17.3% could be diagnosed and managed at the primary level .