Bireysel ve takım sporcularının zihinsel dayanıklılık ve bilişsel esneklik durumlarının incelenmesi
Investigation of mental endurance and cognitive flexibility of individual and team athletes
- Tez No: 817697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞERİF ÖKMEN, DOÇ. DR. ÖZGÜR EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez Mardin ilinde aktif olarak bireysel ve takım spor branĢlarına katılım sağlayan sporcuların zihinsel dayanıklılık ve biliĢsel esneklik durumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıĢtır. ÇalıĢmaya Mardin ilinde bulunan bireysel ve takım (karate, taekwondo, judo, hentbol, voleybol ve basketbol) spor branĢlarına aktif katılım sağlayan (24,50±8,46 yaĢ, 171,21±8,74 boy, 65,94±12,47) 117 kadın 132 erkek sporcu olmak üzere toplam 249 sporcu katılmıĢtır. Katılımcıların zihinsel dayanıklılık ve biliĢsel esneklik durumlarını ölçmek amacıyla araĢtırmacı tarafından oluĢturulan kiĢisel bilgi formu, BiliĢsel Esneklik Ölçeği (BEÖ) ile Sporcularda Mental Dayanıklılık Ölçeği (SMDÖ) kullanılmıĢtır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı programı kullaılmmıĢtır. ÇalıĢmada verilerin normallik analizleri Kolmogorov-Smirnov testi ile sınandı. Verilerin analiz edilmesinde ikili değiĢkenler için Mann-Whitney U testi, ikiden fazla değiĢkenler için Kruskal-Wallis H testi kullanılmıĢtır. Elde edilen farkın kaynağını belirlemek için post hoc testlerden Tamhane‟s T2 testi kullanılmıĢtır. Ayrıca katılımcıların BEÖ ve SMDÖ değerleri arasındaki iliĢkinin belirlenmesi için Spearman korelasyon analizi kullanılmıĢtır. Yapılan araĢtırmada katılımcıların BEÖ ve SMDÖ cinsiyet, eğitim durumu, branĢ durumu ve haftalık antrenman sayısında istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiĢtir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to examine the mental resilience and cognitive flexibility levels of individual and team athletes actively participating in individual and team sports disciplines in the province of Mardin, Turkey. A total of 249 athletes, consisting of 117 female (age: 24.50±8.46 years, height: 171.21±8.74 cm, weight: 65.94±12.47 kg) and 132 male (age: 24.50±8.46 years, height: 171.21±8.74 cm, weight: 65.94±12.47 kg) athletes actively involved in individual and team sports disciplines such as karate, taekwondo, judo, handball, volleyball, and basketball in the province of Mardin, participated in the study. In order to assess the participants' levels of mental resilience and cognitive flexibility, a personal information form developed by the researcher, along with the Cognitive Flexibility Scale (CFS) and the Athlete Mental Resilience Scale (AMRS), were employed. The data were analyzed using the SPSS 25.0 software program. The normality of the data was tested through the Kolmogorov-Smirnov test. In the data analysis, the Mann-Whitney U test was used for analyzing binary variables, while the Kruskal-Wallis H test was applied for variables with more than two groups. To identify the source of the observed differences, the post hoc test of Tamhane's T2 was utilized. Furthermore, Spearman correlation analysis was employed to investigate the relationship between participants' scores on the Cognitive Flexibility Scale (CFS) and the Athlete Mental Resilience Scale (AMRS). No statistically significant differences were found in the participants' scores on the Cognitive Flexibility Scale (CFS) and the Athlete Mental Resilience Scale (AMRS) based on gender, education level, sports discipline, and weekly training frequency (p>0.05).