Simüle yarışma sırasında kayak oryantiring sporcularının psikofizyolojik ve bilişsel yanıtlarının rota seçimlerine etkisinin incelenmesi
Effect of psychophysiological and cognitive responses on route choices during simulated competition in ski orienteers
- Tez No: 817696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE KUTLAY, DOÇ. DR. YUSUF SOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Psikoloji, Spor, Physiology, Psychology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırma, kayakla oryantiring sporcularının yarışma öncesi, sırası ve sonrası psikofizyolojik ve bilişsel yanıtlarının rota seçimlerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, ortalama değerleri ile yaşları 21,19±0,59 yıl, boy uzunluğu 173,68±6,12 cm, vücut ağırlıkları 66,21±7,36 kg, VO2maks seviyesi 57,88±3,9 ml/kg/dk olan 19 erkek kayakla oryantiring sporcusu katılmıştır. Sporculara ölçümler hakkında bilgi verildikten sonra, antropometrik parametrelerden vücut ağırlığı ölçümü ve boy uzunluğu ölçülmüş, ardından Yo-Yo Aralıklı Toparlanma Testi (Yo-Yo IRT-1) ve Tekrarlı Anaaerobik Koşu Testi (RAST) yapılmıştır. Sporculara demo parkur ve bazı testler uygulanmıştır. Simüle patenli kayak oryantiring sürat yarışı sırasında sporcuların kalp atım hızı (KAH) yanıtları, Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) ile kat ettikleri mesafeler, parkur üzerindeki rotaları, kayma hızları kaydedilmiştir. Sporculara yarışma öncesi: d2 dikkat testi, Sayı Dizisi Öğrenme Testi (SDÖT), Flanker görevi testi, 2-geri testi, Pozitif-Negatif Duygu Ölçeği (PNDÖ), motivasyon (MOT) ve Görsel Anolog Kaygı Skalası (GAS-Kaygı), yarışma sırasında: Algılanan Zorluk Düzeyi (AZD), SDÖT, MOT skalası, GAS-Kaygı, yarışma sonrası: AZD, MOT skalası, GAS-Kaygı, PNDÖ, d2 dikkat testi, SDÖT, Flanker görevi testi, 2-geri testi uygulanmıştır. Parkurdan 30 dk önce, parkur sırasında ve parkur sonrası ilk 5 dk içerisinde ve 60. dk'da tükürük kortizol örneği alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the effect of psychophysiological and cognitive responses of ski orienteer pre, during, and post the race on route choices. 19 male ski orienteers with average ages of 21.19±0.59 years, body height of 173.68±6.12 cm, body weight of 66.21±7.36 kg, VO2max level of 57.88±3.9 ml/kg/min participated in the study. After informing ski orienteers about the study protocol, anthropometric measurements were completed. Then Repetitive Anaerobic Running Test (RAST) and Yo-Yo Intermittent Recovery Test (Yo-Yo IRT-1) were applied. A demo course and psychophysiological and cognitive tests were performed by orienteers. During the ski orienteering (Ski-O) sprint race with simulated roller skiing, the orienteers' heart rate (HR) responses, the distances they covered with the Global Positioning System (GPS), their routes on the course, and their gliding speeds were measured. Orienteers before the race: d2 attention test, Serial Digit Learning Test (SDLT), Flanker task test, 2-back test, Positive-Negative Mood Scale (PANAS), motivation scale, Visual Analogue Anxiety Scale (VAS-Anxiety), during the competition: Perceived Exertion Scale (RPE), SDLT, motivation scale, VAS-Anxiety, post-competition: RPE, motivation scale, VAS-Anxiety, PANAS, d2 attention test, SDLT, Flanker task test, 2-back test were applied. A salivary cortisol sample was obtained 30 min. before the course, at the time of the course, and the first 5 min. and 60th min. after the course completed.