Gürültü düzeyi sabit ortamlarda çalışan işçilerde son 3 yıllık işitme eşiği değişimlerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospektive evaluation of 3-year hearing threshold changes i̇n workers working i̇n constant noise level environments
- Tez No: 817703
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Gürültülü ortamlarda çalışan işçilerin gürültüye maruz kaldıkları süre ve gürültü şiddetine bağlı olarak sensörinöral işitme kaybı oluşabilmektedir ve bu işçilerin rutin işitsel kontrollerinin yapılması ve sonuçlara göre koruma yöntemleri belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı gürültü düzeyi sabit ortamlarda çalışan bireylerin son 3 yıllık işitme eşiklerini frekansa spesifik inceleme yapıp değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada çalıştıkları ortamda haftanın 6 günü 8 saat gürültüye maruz kalan 20-50 yaş arasındaki erkek bireylerin son 2020, 2021, 2022 yıllarındaki işitme eşik değişimi incelenmiştir. Saf ses işitme testi ile işitme eşikleri ölçülmüş, 250-8000 Hz aralığındaki işitme eşik seviyelerindeki değişimler incelenmiş ve istatiksel analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Sensorineural hearing loss may occur depending on the duration and intensity of noise exposure of workers working in noisy environments, and it is important to carry out routine auditory checks of these workers and to determine protection methods according to the results. The aim of this study is to evaluate the last 3 years' hearing thresholds of individuals working in environments with constant noise levels by making frequency-specific examinations. Materials and Methods: In this study, the change in hearing thresholds in the last 2020, 2021, 2022 years of male individuals between the ages of 20-50 who were exposed to noise for 8 hours 6 days a week in their working environment was examined. Hearing thresholds were measured with pure tone hearing test, changes in hearing threshold levels in the range of 250 – 8000 Hz were examined and statistical analysis was made.