Yaşlılarda su içi ve dışı direnç egzersizlerinin beden kompozisyonu ve fonksiyonel uygunluk üzerine etkileri
Effects of in-water and out-of-water resistance training on body composition and functional fitness in the elderly
- Tez No: 892289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR NALBANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yaşlılarda su içi ve dışı direnç egzersizlerinin beden kompozisyonu ve fonksiyonel uygunluk üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmalara 60 yaş üstü olan, egzersiz grubunda yer alan katılımcıların ağırlık ortalamalarının 72,18 kg, boy ortalamalarının 1,53 m.'dir. Kara egzersiz grubunda yer alan katılımcıların 71,47 kg, boy ortalamalarının 1,55 m ve son olarak kontrol grubuna ait katılımcıların ise ağırlık ortalamaları 69,48 kg ve boy 1,54 m.'dir. Yaşlı bireylerin vücut kompozisyonu (VK) belirlemek için boy uzunluğu ve VA ölçümleri yapılarak beden kitle indeksleri (BKİ) hesaplanmıştır. Yapılan testler; altı dakika yürüme testi, 30 saniye otur kalk testi, Kol bükme testi, El kavrama kuvveti, sandalyede otur-eriş Testi, sırt kaşıma, çeviklik / dinamik denge testi sekiz adım kalk yürü, berg denge Testi, tinetti düşmenin etkinliği ölçeği yapılmıştır. Çalışma verilerinin istatistiksel analizi için IBM SPSS 25 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Normal dağılım gösteren verilere paired sample t-test (eşleştirilmiş örneklem t testi), normal dağılım göstermeyen verilere Wilcoxon işaretli sıralar testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
To evaluate the effects of in-water and out-of-water resistance exercises on body composition and functional fitness in the elderly. The average weight of the participants in the exercise group, who were over 60 years of age, was 72.18 kg and the average height was 1.53 m. The mean weight of the participants in the black exercise group was 71.47 kg and the mean height was 1.55 m. Finally, the mean weight of the participants in the control group was 69.48 kg and the mean height was 1.54 m. In order to determine the body composition (BM) of the elderly individuals, body mass indexes (BMI) were calculated by measuring height and BMI. The tests performed were; six minutes walking test, 30 seconds sit and stand test, Arm bending test, Hand Grip Strength, Chair Sit-Reach Test, Back Scratching, Agility / Dynamic Balance Test Eight Steps Get Up and Walk, Berg Balance Test, Tinetti Fall Efficacy Scale. For statistical analysis of the study data, IBM SPSS 25 statistical package program was used. Paired sample t-test was applied to normally distributed data and Wilcoxon signed-rank test was applied to non-normally distributed data.