6-72 Ay Arasındaki Demir Eksikliği Anemisi Olan Çocukların Psikomotor Gelişmelerinin Değerlendirilmesi
Evaluation of the Psychomotor Development of Children with Iron Deficiency Anemia between 6-72 Months
- Tez No: 662718
 - Danışmanlar: UZMAN MÜFERET ERGÜVEN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma da Ocak 2008- Ocak 2009 arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Polikliniği'ne başvuran, yapılan muayene ve tetkikler sonucunda demir eksikliği anemisi tanısı alan, 6-72 ay arasındaki 90 hasta çocuk ile kontrol grubunu oluşturan 90 sağlam çocuğun psikomotor gelişimlerini Denver Gelişimsel Tarama Testi II kullanarak değerlendirmeyi amaçladık. Hastaların ebeveynleri çalışma konusunda bilgilendirildi ve onayları alındı. Bu çalışmayla ilgili bir anket form hazırlandı ve olgularla ilgili tüm detaylar formlara işlendi. Tüm hastaların sistemik muayenesi, boy, kilo ve baş çevresi ölçümleri yapıldı. Hiperbilirubinerni, asfiksi, yeni doğan döneminde konvülsiyon, gestasyon yaşına göre düşük doğum ağırlığı (SGA), hipotiroidi ve epilepsi gibi risk faktörleri olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Son bir ay içinde enfeksiyon geçirenler, konik hastalığı olanlar, son bir yıl içinde demir tedavisi alanlar, hemoglobin elektroforezi ile hemoglobinopatisi olduğu saptananlar çalışma dışı bırakıldı. Hematolojik parametreleri normal saptanan hastalar kontrol grubuna dahil edildi. Hastaların ebeveynleri çalışma konusunda bilgilendirildi ve onayları alındı. Bu çalışmayla ilgili bir anket form hazırlandı ve olgularla ilgili tüm detaylar formlara işlendi. Olgular yaşlanna göre 6-12 ay, 12-36 ay ve 36-72 ay şeklinde 3 gruba ayrıldı. Her bir grubun demografık, biyokimyasal ve hematolojik özellikleri değerlendirildi. Aynca DEA olan ve kontrol grubuna Türk çocukları için standardize edilmiş ilk ve tek gelişim testi olan DGTT II uygulandı. Anemik süt çocuklan, özellikle dil yetenekleri ve vücut denge- koordinasyon becerileri bakımından kontrol grubuna göre başarısız oldular(19, 20, 21). 1.grupta (6-12 ay) vakalann %40,9 u anormal test sonuçlarına sahipti. Kişisel- sosyal, ince motor ve dil gelişim becerilerin de gecikme saptadık.%18,2 si şüpheli olarak belirlendi ve kişisel-sosyal ve ince motor gelişim kabiliyetleri gecikmişti. 2.grup da (l3-36 ay) vakaların %87,5 anormal Denver test sonuçlanna sahipti. Yüzde 50 si şüpheli olarak değerlendirildi. 3. grupta anormal Denver test sonuçlu olguların % 45,5 inde ince motor fonksiyonlarda, dil becerilerinde ve daha belirgin olarak kişisel-sosyal durumlannda gecikme saptandı. Çalışmamızda ki tüm olgular aşağı-orta sınıf sosyoekonomik düzede ki ailelerdendi. DDST demir eksikliği anemisi olan vakaların %l0,2 sinde şüpheli, %57,1 in de anormal olarak bulundu. Demir eksikliği anemisi olan olguların %8,7 si anormal test sonuçlanna , %|7,4 ü ise şüpheli test sonuçlarına sahipti. Kontrol grubuna göre belirgin derecede farklılık vardı (%4). Sonuç olarak, DEA çocukluk çağında psikomotor gelişimi zayıflatır. Uygulaması kolay ve pratik olan Denver Gelişimsel Tarama Testi II yardımıyla psikomotor gerilik kolayca tespit edilebilir. Tüm DEA lı çocuklara erken dönemde DGTT II uygulanmalı ve bu gelişimsel gerilik için demir desteği ve diğer önleyici tedbirler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between January 2008 and January 2009 in Ümraniye Education and Research Hospital Pediatric Outpatient Clinic. We aimed to evaluate the psychomotor development of 90 children aged 6-72 months with iron deficiency and 90 children in the control group using the Denver Developmental Screening Test 2. The parents of the patients were informed about the study and their consent was obtained. A questionnaire about the study was prepared and all details about the cases were entered into the forms. Systemic examination, height, weight and head circumference measurements of all patients were made. Hyperbilirubinemia, asphyxia, convulsions in the newborn period, patients with risk factors such as low birth weight (SGA), hypothyroidism, and epilepsy was not included in the study. Those who have had an infection in the last month, have a chronic disease, those who received iron therapy in the past year and had hemoglobinopathy those were excluded from the study. Patients with normal hematological parameters was included in the control group. The cases were divided into 3 groups according to their ages: 6-12 months, 12-36 months and 36-72 months. Each the demographic, biochemical and hematological characteristics of the groups were evaluated. DGTT ll, the first and only developmental test standardized for Turkish children, applied to DEA and and the control group. Anemic infants failed compared to the control group in terms of skills, especially language skills and body balance-coordination. In the 1st group (6-12 months) 40.9% of the cases had abnormal test results. We also found a delay personal - social, fine motor and language development skills. 18.2% were identified as suspicious and personal-social and fine their motor development abilities were delayed. In the second group (l3-36 months) 87.5% of the cases had abnormal Denver test results. 50 percent were evaluated as suspicious. In the 3rd group; delay fine motor functions, language skills and more specifically in personal-social situations was detected in %45,5 of cases with abnormal Denver test results. All cases in our study were from families with lower-middle class socioeconomic status. DDST is suspected in 10.2% and abnormal in 57.1% of cases with iron deficiency anemia. 8.7% of the cases with iron deficiency anemia had abnormal test results, 17.4% had questionable test results. There was significant difference compared to the control group (4%). As a result, IDA weakens psychomotor development in childhood. With the help of the easy-to-apply and practical Denver Developmental Screening Test II, psychomotor retardation can be easily detected. DGTT II should be applied to all children with IDA during the period of time and this Iron support and other preventive measures should be taken for developmental retardation.