Profesyonel adölesan okçularda ısınma programıyla birlikte yapılan denge egzersizlerinin atış doğruluğu ve fonksiyonel performans parametrelerine akut etkisi
The acute effect of balance exercises done with a warm-up program on firing accuracy and functional performance parameters in professional adolescent archers
  1. Tez No: 817738
  2. Yazar: BETÜL BAŞAK ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ BARAN YOSMAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı; okçulukta genel ısınma programı ve genel ısınmaya eklenen denge egzersiz programlarının iki grup sporcuları arasındaki atış performansı, endurans, denge ve koordinasyon değişkenlerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 32 gönüllü lisanslı okçu dahil edildi. Randomize, çapraz tasarımlı klinik araştırma şeklinde planlanan çalışmada sporcular randomize bir şekilde 16 kişilik iki gruba ayrıldı. İlk aşamada kontrol grubundaki okçular antrenmanlarında yaptığı genel ısınma programını uygularken, deney grubu bu genel ısınmaya ek denge egzersizlerini içeren diğer ısınma programını uyguladı. 2-3 günlük arınma döneminin ardından bu ısınma programları çapraz tasarım şeklinde tam tersi gruba uygulandı. Verilen arınma döneminde sporcuların antrenman ve ok atışı yapmaması istendi. Okçuların ısınma programlarının ardından atış performansı; Türkiye Okçuluk Federasyonu Yarışma Talimatı Kurallarına göre, endurans; 30 Saniye Şınav Testi ile, statik denge; Flamingo Denge Testi ile, koordinasyon ise; Altıgen Testi ile değerlendirildi ve sonuçlar kaydedildi. Bu değerlendirmeler ile farklı ısınma şekillerinde denge egzersizlerinin okçuların performansına olan akut etkisine bakıldı. Araştırmanın sonucunda ilk olarak arınma süresi ve periyot etkisine bakıldı. Verilen ısınma programıın etkisinden arınmak için arınma süresinin yeterli olup olmadığını görmek amacıyla, her iki grubun birinci ve ikinci değerlendirme sonuçları arasında bir fark olup olmadığı incelendi ve istatistiksel açıdan bir fark görülmedi (p>0,05). Periyot etkisine de uygun test istatistiği ile bakıldı ve istatistiksel açıdan bir fark görülmedi (p>0,05). Sonuçlara göre, arınma süresinin yeterli olduğu, gruplara uygulanan ısınma programının bir sonraki uygulanacak olan ısınma programına etkisinin aktarılmadığı görüldü. Genel ısınma programı ve genel ısınmaya ek uygulanan denge eğitiminin sporcuların performans parametreleri üzerine etkisinin olup olmadığı incelendiğinde; 3 günlük arınma döneminden önce ve sonra yapılan analizlerde deney ve kontrol grupları arasında atış performansı, flamingo denge testi, şınav testi ve altıgen koordinasyon test değerlerinde istatistiksel açıdan bir fark olmadığı sonucu çıkarıldı, yokluk hipotezi kabul yoluna gidildi (p>0,05). Genel ısınma programına ek verilen denge eğitiminin okçuların performans parametreleri üzerine arttırıcı bir etkisi olmadığı, iki grubun da test sonuçlarının benzer olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the shooting performance, endurance, balance and coordination variables between the two groups of athletes of the general warm-up program in archery and the balance exercise programs added to the general warm-up. 32 volunteer licensed archers were included in the study. In the study, which was planned as a randomized, crossover clinical trial, the athletes were randomly divided into two groups of 16 people. In the first stage, while the archers in the control group applied the general warm-up program in their training, the experimental group applied the other warm-up program that included balance exercises in addition to this general warm-up. After a 2-3 day washout period, these warm-up programs were applied to the opposite group in a cross design. During the washout period, the athletes were asked not to train and shoot arrows. Shooting performance of the archers after the warm-up programs; According to Turkish Archery Federation Competition Rules, endurance; With the 30 Second Push-Up Test, static balance; With the Flamingo Balance Test, coordination is; It was evaluated with the Hexagon Test and the results were recorded. With these evaluations, the acute effect of balance exercises in different warm-up styles on the performance of archers was examined. As a result of the research, first of all, the effect of the washout time and the period was examined. In order to see whether the wash-out period was sufficient to recover from the effects of the given warm-up program, it was examined whether there was a difference between the first and second evaluation results of both groups, and no statistical difference was observed (p>0.05). The period effect was also evaluated with the appropriate test statistic and no statistical difference was observed (p>0.05). According to the results, it was seen that the wash-out period was sufficient and the effect of the warm-up program applied to the groups was not transferred to the next warm-up program. When the general warm-up program and the balance training applied in addition to the general warm-up have an effect on the performance parameters of the athletes; In the analyzes performed before and after the 3-day washout period, it was concluded that there was no statistical difference in shooting performance, flamingo balance test, push-up test and hexagonal coordination test values between the experimental and control groups, and the null hypothesis was accepted (p>0.05). It was concluded that the balance training given in addition to the general warm-up program did not have an increasing effect on the performance parameters of the archers, and the test results of the two groups were similar.