Elit seviyedeki kısa, orta ve uzun mesafe koşucuların bazı fiziksel ve motor parametrelerinin incelenmesi
Analyzing of some physical and motor parameters of elite level short, medium and long distance runners
- Tez No: 817739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE İLHAN ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Atletizm sporu farklı branşlarda hem temel spor olarak hem de profesyonel anlamda olimpiyatlarda en popüler sporlar arasında yerini alan fiziksel ve motor performans özelliklerin önemli olduğu olimpik bir disiplindir. Bu araştırmanın amacı; Türkiye de Elit düzeyde yarışan kısa, orta ve uzun mesafe koşan erkek atletlerin fiziksel ve motorik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya yaşları 18-34 yaş arasında olan 15 kısa mesafe koşucusu (yaş ortalaması: 22,47±4,79 yıl; boy ortalaması: 179,63±5,16cm; vücut ağırlığı ortalaması: 73,13±6,23kg), 15 orta mesafe koşucusu (yaş ortalaması: 24,20±5,51 yıl; boy ortalaması: 176,93 ±4,276cm; vücut ağırlığı ortalaması: 61,95±3,49kg), 15 uzun mesafe koşucusu (yaş ortalaması: 25.80±4,74 yıl; boy ortalaması: 173,11±3,96cm; vücut ağırlığı ortalaması: 59,88±4,00kg), olmak üzere toplam 45 atlet gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada fiziksel özelliklerden; vücut ağırlığı, boy uzunluğu, kulaç uzunluğu, beden kütle indeksi ve motorik özelliklerinden: sürat (20 metre sürat testi), esneklik (otur-uzan test), kuvvet (el-pençe kuvveti testi), kassal dayanıklılık (1dk. şınav testi, 1dk. mekik test), kardio-vasküler dayanıklılık (6dk. koşu testi) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Athletics is an Olympic discipline in which physical and motor performance characteristics are important, which takes its place among the most popular sports in different branches, both as a basic sport and professionally in the Olympics. The aim of this research is to examine the physical and motoric characteristics of male athletes competing at elite level in short, middle and long distance runners in Turkey. In this study, 15 short-distance athletes (age average: 22,47±4,79 year; average height: 179,63±5,16cm; body weight average: 73,13±6,23 Kg) , 15 middle-distance athletes (age average: 24,20±5,51 year; average height: 176,93 ±4,276 cm ; body weight average: 61,95±3,49 Kg) and 15 long-distance athletes (age average: 25.80±4,74 year; average height: 173,11±3,96cm; body weight average: 59,88±4,00 Kg), a total of 45 athletes are participated voluntarily whose ages are between 18-34 (age average:24,16 year; weight average: 64,98 Kg). In the research, physical properties; weight, height, body weight, stroke length, body mass index and motor features: flexibility (sit-up test), strenght (hand grip strength test), muscular endurance (1 minute push-up test, 1 minute abdominal crunch), cardiovascular endurance (6-minute running test) , speed test (20 meter speed test) were applied.