Karbonhidrat ağızda çalkalama yönteminin futbolda dar alan oyununda psikofizyolojik cevaplara ve oyun performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of carbohydrate mouth rinse method on psychophysiological responses and game performance in soccer small-sided game
- Tez No: 817741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Psikoloji, Spor, Physiology, Psychology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, karbonhidratlı ağız çalkalama (KAÇ) yönteminin futbolda 4'e 4 dar alan oyunu sırasında çeşitli psikofizyolojik, kinematik ve teknik tepkiler üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma grubunu randomize kontrollü bir şekilde belirlenen ve U 16 kategorisinde oynayan 16 erkek futbolcu (yaş: 15.44 ± 0.51 yıl) oluşturmuştur. Çalışmada deney grubuna KAÇ solüsyonu verilirken, plasebo grubuna (PLS) karbonhidratsız plasebo verilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, psikofizyolojik tepkiler kalp atış hızı (KAH) ortalası, KAH%, algılanan zorluk derecesi (AZD), keyif, zihinsel yorgunluk ve Brunel Ruh hali gibi psikofizyolojik ölçümler, GPS ölçümleriyle ile oyun sırasındaki kinematik cevaplar ve farklı teknik aktiviteler ölçülmüştür. Kinematik tepkiler, oyunlar sırasında kat edilen toplam mesafe, yüksek yoğunluklu koşu mesafesi ve metabolik güç ortalaması açısından ölçülmüştür. Ayrıca, başarılı ve başarısız pas, şut, top kontrolü, top çalma ve topu alma gibi teknik aktiviteler kaydedilmiş ve analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları KAÇ grubunda AZD, zihinsel yorgunluk, canlılık ruh hali gibi psikofizyolojik cevaplarda PLS grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı fark olduğunu göstermiştir (p0.05). Teknik aktivitelerle ilgili olarak, top kazanma, başarılı ve başarısız ikili mücadele, başarısız şut, toplam şut, tek dokunuşta başarılı pas, 2. Dakikada total teknik aktivite, 3. Dakikada total teknik aktivite, 4.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of carbohydrate mouth rinsing (CHOMR) on various psychophysiological, kinematic, and technical responses during 4vs4 small-sided games in soccer. The research group consisted of 16 male football players (age: 15.44 ± 0.51 years) playing in the U16 category, who were selected in a randomized controlled manner. The study gave the experimental group a CHO solution, while the placebo group (PLC) was given a carbohydrate-free placebo. According to the study's findings, psychophysiological responses were measured by heart rate (HR) mean, HR%, perceived difficulty, enjoyment, mental fatigue and Brunel mood, and kinematic responses during the game with GPS measurements and different technical activities. Kinematic responses were measured regarding total distance traveled during games, high-intensity running distance, and metabolic power average. In addition, technical activities such as successful and unsuccessful passing, shooting, ball control, tackling, and receiving were recorded and analyzed. The study results showed a statistically significant difference in psychophysiological responses such as RPE, mental fatigue, and mood of vitality in the CHOMR group compared to the PLC group (p0.05).