Eski Mısır'ın kadın firavunu: Hatşepsut (MÖ 1479-1458)
Female pharaoh of Ancient Egypt: Hatshepsut (1479-1458 BC)
  1. Tez No: 817758
  2. Yazar: SELVA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA AY ARÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Eski Mısır toplumundaki kraliçelerin diğer Ön Asya toplumlarındaki kra-liçelere göre çok daha nüfuzlu oldukları anlaşılmaktadır. Özellikle XVIII. Hane-dan döneminde kraliçelerin çeşitli unvanlar alarak hakimiyetlerini ve saraydaki nüfuzlarını güçlendirdikleri görülmektedir. Eski Mısır'da kraliçelerin önemli görülmesinin sebebi veraset ve naibelik gibi önemli görevlerinin olmasından kaynaklanıyordu. Eski Mısır'da tahtın hâkimi erkek olsa da veraset kralın yasal eşinden doğan çocuktan devam ettiği için kraliçer ve prensesler Eski Mısır sara-yında önemli görülüyorlardı. Bu sebeple kralların kız kardeşleriyle hatta kızla-rıyla dahi evlenmeleri oldukça doğal karşılanmaktaydı. Kraliçelerin diğer önem-li bir görevi ise naibelik yapmalarıydı. Bu hususta tahta geçmeye hak kazanan varis, tahta geçecek erişkinliğe gelene kadar kraliçe onun naibesi olarak ülkeyi yönetiyordu. Bu kraliçelerden biri olan Hatşepsut, naibelikten firavunluğa yük-selerek kendi hakimiyetini Eski Mısır'da ilan etti ve yirmi yıldan fazla tahtta kalarak Eski Mısır'ın en uzun süre yönetimde kalan kraliçesi oldu. Tüm bunlar değerlendirildiğinde Kraliçe Hatşepsut'un yalnızca Eski Mısır'ın değil, Eskiçağ tarihinin en önemli kadın simalarından biri olduğu anlaşılmaktadır. Çalışma-mızda Kraliçe Hatşepsut'un Eski Mısır'da gerçekleştirdiği siyasi, ticari, mimari, dini ve kültürel faaliyetlere ve nasıl başarılara imza attığına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is understood that queens in Ancient Egyptian society were much more powerful than queens in other Asia Minor societies. It is observed that especially in the XVIIIth Dynasty, queens strengthened their sovereignty and their position in the court by taking various titles. In Ancient Egypt, queens were considered important because they had important duties such as succession and regency. Queens and princesses were considered important in the Ancient Egyptian court, since in Ancient Egypt the ruler of the throne was a male, but the succession con-tinued through the child born to the king's legal life. It was therefore quite natu-ral for kings to marry their sisters and even their daughters. Another important role of queens was that of regent. In this respect, the queen ruled as regent until the rightful heir to the throne was mature enough to succeed to the throne. One of these queens, Hatshepsut ascended from regency to pharaoh, proclaimed her rule in Ancient Egypt and became the longest reigning queen of Ancient Egypt, remai-ning on the throne for more than two decades. When all these are evaluated, it is understood that Queen Hatshepsut was one of the most important female figures not only in Ancient Egypt but also in the Ancient Age. This study focuses on the political, commercial, architectural, religious and cultural activities of Queen Hatshepsut in Ancient Egypt and how she achieved success.