Uzun dönem Treadmill egzersizi yaptırılan sıçanlarda kurkumin takviyesinin İrisin Nesfatin-1 ve Leptin düzeyleri üzerine etkisi
The effect of curcumin supplementation on Irisin, Nesfatin-1 and Leptin levels in rats with long-term treadmill exercise
- Tez No: 817759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı; uzun dönem treadmill egzersizi yaptırılan sıçanlarda kurkumin takviyesinin İrisin, Nesfatin-1 ve Leptin hormon düzeyleri üzerine etkisinin belirlenmesidir. Bu amaçla; sekiz haftalık uygulama sürecine Wistar- Albino cinsi toplam 32 adet erkek sıçan çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma öncesi sıçanlar; hiçbir uygulamanın yapılmadığı kontrol grubu (n=8); sekiz hafta boyunca haftada üç gün koşu bandında 30 dakika boyunca treadmill egzersizi yaptırılan egzersiz grubu (n=8) ; sekiz hafta boyunca haftada üç gün tek doz gavaj yöntemiyle (200mg/kg/gün) kurkumin verilen takviye grubu (n=8); sekiz hafta boyunca gavaj yoluyla haftada üç gün tek doz (200/mg/kg/gün) kurkumin verilen ve sekiz hafta süresince haftada üç gün 30 dakika treadmill egzersizi uygulanan takviye+egzersiz grubu (n=8) random yöntemle dört gruba ayrılmıştır. Çalışmanın sonucunda sıçanlar dekapite edilerek kan örnekleri alınmıştır. Alınan kan örneklerinde leptin, irisin ve nesfatin-1 hormonlarının analizleri ELISA yöntemi ile çalışılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen dataların analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Verilere normallik sınaması yapılarak normal dağılım gösterdikleri parametrik test için One-Way Anova testi kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda Leptin (ng/mL), nesfatin-1 (ng/mL) ve İrisin (ng/mL) seviyelerinde istatistiksel açıdan anlamlılık bulunmuştur (p˂0.05). Kurkumin takviyesi egzersizlerin etkilerini ortaya çıkarabilmede ve sağlığın korunmasında içerdiği antioksidan bileşenler ile etkilerini ortaya koyabilmekte etkili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca egzersiz ve kurkumin takviyesinin Leptin, nesfatin-1 ve İrisin düzeyleri üzerine olumlu etkileri olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of curcumin supplementation on Irisin Nesfatin-1 and Leptin hormone levels in rats that underwent long-term treadmill exercise. For this purpose, a total of 32 male Wistar-Albino rats were included in the eight-week application period. Before the study, the rats were in the control group, in which no application was made (n=8), and the exercise group, in which treadmill exercise was performed for 30 minutes on the treadmill three days a week for eight weeks (n=8), three days a week for eight weeks with a single dose gavage method (200mg/kg/day), supplement group given curcumin (n=8), supplemented+exercise group given single dose (200/mg/kg/day) three days a week by gavage for eight weeks and 30 minutes of treadmill exercise three days a week for eight weeks (n= 8) randomly divided into four groups. At the end of the study, rats were decapitated and blood samples were taken. The analyzes of leptin, irisin and nesfatin-1 hormones in blood samples were studied by ELISA method. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data obtained as a result of the research. One-Way Anova test was used for the parametric test, in which the data were tested for normality and showed normal distribution. As a result of the statistical analysis, statistical significance was found in the levels of Leptin (ng/mL), nesfatin-1 (ng/mL) and Irisin (ng/mL) (p˂0.05). Curcumin supplementation is thought to be effective in revealing the effects of exercises and in protecting health with the antioxidant components it contains. In addition, it can be said that exercise and curcumin supplementation have positive effects on Leptin, nesfatin-1 and irisin levels.