Adolesan idiyopatik skolyoz tanılı koreksiyon yapılan hastalarda kanal içi nöral yapılardaki anatomik değişikliklerin incelenmesi
Evaluation of anatomical changes in neural structures within the canal in patients diagnosed with adolescent idiopathic scoliosis who underwent correction surgery
- Tez No: 817766
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKÇALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: AİS hastalarında preoperatif ve postoperatif MRG görüntüleri kullanılarak kanal içi nöral yapıların anatomik lokalizasyonunun ve değişikliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya AİS tanısı ile opere edilen, preop ve postop MRG'leri bulunan 56 hasta dahil edildi. Hastaların sagittal ve koronal plandaki konus alt ucu lokalizasyonu kaydedildi. Sagittal kesitlerde MPR (Multiplanar Reconstruction) uygulanarak konkav ve konveks tarafın nöral foramen alanları ölçüldü. Aksiyel planda da duranın morfolojisi ve spinal kordun kanal içeresindeki yerleşimi kaydedildi. Preop ve postop ölçümler Wilcoxon testi ile karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların %64,3'ü torakal ve %35,7'si lomber eğriliğe sahip olup ortalama yaş 13,8 olarak saptanmıştır. Postop ortalama takip süresi 20,6 aydır. Sagittal planda konus alt uç seviyesinin preop ve postop karşılaştırmasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Koronal plan ölçümlerinde ise preop ve postop konus alt ucunun anlamlı şekilde yer değiştirdiği saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objects: The aim of the study is to evaluate the anatomical localization and changes of intracanal neural structures using preoperative and postoperative MRI images of patients with Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS). Methods: 56 patients who were operated on with the diagnosis of AIS and had preoperative and postoperative MRIs were included in the study. The localization of the conus tip of the patients in the sagittal and coronal planes was recorded. The neural foramen areas of the concave and convex sides were measured by applying MPR (Multiplanar Reconstruction) on sagittal sections. In the axial plane, the morphology of the dura and the placement of the spinal cord in the canal were recorded. Preoperative and postoperative measurements were compared with the Wilcoxon test. Results: 64.3% of the patients had thoracic curvature, and 35,7% of the patients had lumbar curvature. The mean age was 13,8 years. The mean postoperative follow-up time is 20,6 months. No significant difference was found in the preoperative and postoperative comparison of the conus lower end level in the sagittal plane (p> 0,05). In the coronal plane measurements, the lower end of the preoperative and postoperative conus was found to be significantly displaced (p0,05).