Derin ven trombozu tanı algoritması
Deep venous trombosis diagnostic algorithm
  1. Tez No: 817768
  2. Yazar: ONUR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KEKEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Derin Ven Trombozu Tanı Algoritması Amaç: Derin ven trombozu (DVT) ön tanısıyla acil serviste bakılan yetişkin hastalarda acilde yapılan üç nokta USG ile termal kamera ve serum homosistein seviyesinin acil tanısındaki etkinliği ve DVT'deki tanı etkinliğini bulmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda acil servise DVT ön tanısı ile başvuran alınan 65 hasta ileriye dönük olarak değerlendirildi. Çalışmaya alınan DVT'li hastalar Pulmoner Emboli (PE) gelişen (Grup 1) ve PE gelişmeyen (Grup II) şeklinde sınıflandırıldı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri değerlendirildi. Wells skorlarına göre görüntüleme özellikleri, termal kamera, üç nokta Ultrasonografi (USG) sonuçları ve kan tetkikleri sonuçlarına göre acil DVT algoritması oluşturuldu. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 58,2±17,5 yıl olan hastaların %66,2'si erkek hastalardı. PE eşlik eden olgularda nefes darlığı sıklığı yüksek iken, PE eşlik etmeyen olgularda bacakta ağrı sıklığı anlamlı olarak yüksek saptandı (p0,05). Çalışmamızda hastaların %95,4'ünde termal kamerada pozitif görüntü elde edildi. DVT+PE'li grupta termal kamera tanısallık oranı daha yüksek olsa da, bu fark istatistiksel açıdan anlamlı değildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Deep Vein Thrombosis Diagnostic Algorithm Aim: We aimed to find out the role of serum homocysteine level in DVT in adult patients treated with a preliminary diagnosis of deep vein thrombosis (DVT), with the effect of three-point USG and thermal camera in the emergency department on the diagnostic priority and algorithm. Materials and Methods: In our study, 65 patients who were evaluated in the emergency department with the diagnosis of DVT were evaluated prospectively. Patients with DVT included in the study were classified as developing Pulmonary Embolism (PE) (Group 1) and not developing PE (Group II). Demographic and clinical presentation of the patients, Wells scores, imaging characteristics, thermal imaging and three-point USG results, blood tests and complications were evaluated. Results: The mean age of the patients in our study was 58.2±17.5 years, and 66.2% of the patients were male. While the frequency of dyspnea was high in cases with PE, the frequency of leg pain was found to be significantly higher in cases without PE (p0.05). In our study, we detected positive imaging in 62 (95.4%) patients in the thermal camera. Although the diagnostic rate of thermal imaging camera was higher in the group with DVT+PE, we evaluated this difference as statistically nonsignificant (p>0.05).