Spiral BT anjiyografinin pulmoner tromboemboli tanısındaki yeri
The Role of spiral CT angiography for diagnosis of pulmonary thromboembolism
- Tez No: 118241
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. METİN GÖRGÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
II ÖZET Spiral bilgisayarlı tomografi(BT) anjiyografı yönteminin, son yıllarda pulmoner tromboemboli (PTE ) tanısında noninvaziv, güvenilir bir tanı yöntemi olarak tanı algoritmasında pulmoner anjiyografıden bir önceki basamakta kullanılması önerilmektedir. Tanı için gold standart pulmoner anjiyografıdir. Ancak bu yöntemin pahalı oluşu, ekip gerektirmesi, yorumlanmasının zor oluşu, invaziv bir yöntem olması nedeniyle rutinde kullanılmasını zorlaştırmaktadır. Spiral BT anjiyografı yöntemi subsegment düzeyine kadar olan pulmoner arterlerdeki trombüsü ortaya koymakta oldukça değerlidir. Subsegment düzeyinden sonraki trombüslerin gösterilmesinde ise değeri düşüktür. Spiral BT' de hızla gelişen teknolojinin yakın gelecekte segment periferindeki damarlarda oluşan trombüslerinde görüntülenebilme olasılığını artıracaktır. Bu çalışma, klinik olarak akut pulmoner tromboemboli (PTE) şüphesi olan hastalarda santral pulmoner arter ve/veya daha alt seviyelerde pulmoner arter dallarındaki endoluminal trombüslerin noninvaziv olarak ortaya konulmasında spiral BT anjiyografınin etkinliğini göstermek amacıyla yapıldı. Ocak 2001 tarihinden Ocak 2002'ye kadar kliniğimize akut PTE ön tanısıyla yatırılan.32 hasta çalışmaya alındı. Hastaların tümünde akciğer radyografisi, ELISA ile serum D-dimer ölçümü,elektrokardiyografi,arter kan gazı analizi,derin ven trombozu tanısı için renkli Doppler ultrasonografısi, perfüzyon - ventilasyon sintigrafısi ve spiral BT anjiyografı yapıldı. Spiral BT anjiyografi yöntemi ile, tek bir soluk tutulması ve pulmoner arterlerin dinamik kontrastlı incelenmesi sağlandı.Spiral BT anjiyografı bulguları iki uzman radyolog tarafından değerlendirildi. Olguların 22 si kadın,10'u erkek idi. Yaşları 24 ile 72 arasında değişmekte olup ortalamaIll 49+16 idi. Bu tanı yöntemi iki hasta dışında diğer tüm hastalarda tanı için yeterliydi. Olguların 2 Tinde gerçek pozitif, 8'inde gerçek negatif, 2'sinde yanlış negatif ve birinde de artefakt nedeniyle yanlış pozitif sonuç elde edildi. Spiral BT anjiyografinin genel olarak sensitivitesi %9I, spesifitesi %89, pozitif prediktif değeri %95, negatif prediktif değeri %80 ve tanısal doğruluğu %9I olarak saptandı.Yöntemin tanı değeri özellikle subsegment seviyesine kadar olan santral pulmoner arterlerdeki trombüslerin gösterilmesinde daha üstün olup, subesegment düzeylerinde düşüktü. Sonuç olarak; spiral BT anjiyografinin, santral PTF. tanısında güvenilir noninvaziv bir tanı yöntemi olduğunu ve tanısal algoritma içerisinde pulmoner anjiyografiden önce yapılmasının faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The Role of Spiral CT Angiography for Diagnosis of Pulmonary Thromboembolism In recent years, the method of spiral computerised (CT) angiography is recommended in the diagnosis of pulmonary thromboembolism, as a noninvasive and reliable method, before pulmonary angiography in the algorithm. Pulmonary angiography is a gold standard for the diagnosis. But using this method routinely is difficult because of being expensive, requiring equipment, difficulties in interpretation and being an invasive method. Spiral CT angiography method is quite valuable in demonstrating thrombus even in pulmonary arteries subsegmentary. It has lower valuability in demostrating thrombus in pulmonary arteries smaller than subsegmentary. Recent rapid progresses in the spiral CT techniques will increase probability of demonstrating thrombus in arteries lied periphery of segments. The purpose of our study was to determine the utility of spiral CT angiography which enables noninvasive depiction of endoluminal clots in central or lower divisions of pulmonary arteries in clinically suspected pulmonary thromboembolism (PTE). Thirty two inpatients were examined from January 2001 to January 2002. All patients underwent plain chest radiography, plasma D-dimer measurement by ELISA, electrocardiography, echocardiography, arterial blood gases analysis, colour Doppler ultrasonography for detection of deep vein thrombosis, ventilation-perfusion scintigraphy and spiral CT angiography. Spiral CT angiography signs of PTE at the any level of pulmonary arteries were interpreted by two radiologists.Twenty two of the cases were female and 10 were male. The ages were varied from 24 to 72 yr, and mean age was 49 ±16 yr. Spiral CT angiograms were satisfactory in all patients except two persons. These two patients also underwent pulmonary angiography and were definitely diagnosed. We had true positive results in 21 cases, true negative results in 8 cases, false negative results in 2 cases, and false positive result due to imaging artifact in one case. In generally, the sensitivity of spiral CT angiography for the detection of PTE was 91%, the specificity was 89%, the positive predictive value was 95%. the negative predictive value was 80%, and the diagnostic accuracy was 91%. The method was superior especially in pulmonary arteries up to the segmental level. However, diagnostic value was lower in the smaller subsegmental levels. In conclusion, we believe that the spiral CT angiography is a safety noninvasive diagnostic method, especially for the cases who have central PTE, and should be considered before the pulmonary angiography in diagnostic algorithm.