Evaluation of factors influencing listening habits of undergraduate students at conservatories in Istanbul
İstanbul'daki konservatuarlarda lisans öğrencilerinin dinleme alışkanlıklarını etkileyen faktörlerin değerlendirmesi
- Tez No: 817779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA ERSOY ÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzikoloji ve Müzik Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezin amacı, İstanbul'daki Konservatuarlarda lisans öğrencilerinin dinleme alışkanlıklarını etkileyen çeşitli faktörlerin değerlendirmes; hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında İstanbul'daki Mimar Sinan University, Istanbul University, Okan University, Istanbul Technical University, Bahçeşehir University, and Marmara University.Konsevatuarlarında öğrenim gören 233 lisans düzeyi öğrenciye ulaşılmış, hazırlanan 43 soruluk anket verileri üzerinden araştırma bulguları oluşturulmuştur. Araştırma problemi, müzik eğitimi bağlamında öğrencilerin müzik dinleme alışkanlıklarını şekillendiren belirleyicilerin anlaşılması olarak belirlenmiştir. Araştırma hedefleri iki yönü kapsar: (1) öğrencilerin dinleme davranışlarını etkileyen temel faktörleri belirlemek ve (2) bu faktörler ile öğrencilerin müzik tercihleri arasındaki karmaşık ilişkiyi araştırmak. Araştırma, Pierre Bourdieu'nün sermayenin alışkanlıkları ve biçimleri kavramları çerçevesinde teorik olarak incelenmiştir. Öğrencilerin dinleme alışkanlıklarının incelenmesi için yürütülen bu araştırma, konservatuarlara kayıtlı lisans öğrencilerinin müzik tercihlerinin ve davranışlarının gelişimine katkıda bulunan çok yönlü etkilere ilişkin mevcut bilgileri ilerletmeye çalışmaktadır. Sonuç olarak, elde edilen bulgular doğrultusunda lisans düzeyi öğrencilerin benzersiz müzik deneyimlerini şekillendiren sosyal çevre, kültürel sermaye, eğitim ve medya faktörlerin ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the various factors affecting the listening habits of undergraduate students at the Conservatories in Istanbul; targeted. Within the scope of the research, Mimar Sinan University, Istanbul University, Okan University, Istanbul Technical University, Bahçeşehir University, and Marmara University. 233 undergraduate students studying at their conservatories were reached, and research findings were created based on the 43-question survey data prepared. The research problem aims to understand the determinants that shape students' music listening habits within the context of music education. The research objectives encompass two aspects: (1) identifying the primary factors influencing students' listening behaviors and (2) exploring the complex relationship between these factors and students' music preferences. The theoretical framework of Pierre Bourdieu's concepts of habits and forms of capital is used to examine the research. This study aims to expand the existing knowledge of the multifaceted influences that contribute to the development of music preferences and behaviors among undergraduate students enrolled in conservatories. As a result, in line with the findings, it has been revealed that the social environment, cultural capital, education, and media factors that shape the unique music experiences of undergraduate students are related.