Çok partili sisteme geçiş sürecinde muhalefet (1945-1950)
Opposition during the process of the passage to multiparty system (1945-1950)
- Tez No: 81778
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
135 ÖZET Bu çalışma, Çok Partili Sisteme Geçiş Süresi olan 1945-1950 yıllan arasındaki muhalefet olgusunu incelemektedir. Bu dönemde, Türk demokrasisi için yapılan mücadelelerin ve tartışmaların hem iktidar, hem de muhalefet taraflarında nasıl cereyan ettiği üzerinde durulmuştur. Çalışmada sözü edilen demokrasiye yöneliş, Türkiye'de Çok Partili Rejime Geçiştir. Geçiş döneminin doğasını ortaya koyabilmek amacıyla, resmi yayınlar ve bazı gazeteler temel kaynak olarak belirlenmiştir. 23 yıl boyunca Türkiye'nin tek partisi olma özelliğini koruyan CHP karşısındaki muhalif partiler, kişiler ve görüşlerle ilgili bir tarihsel kesit sunulmaya çalışılmıştır. Bu dönemde, Muhalefetten, Halk Partisi hükümetine yönelik yoğun eleştiriler söz konusu olmuştur. Muhalefet, Anayasa'nın tanıdığı kişi hak ve hürriyetlerinin korunmasını isterken,“demokrasiye aykırı”gördüğü kanunların kaldırılmasıyla, Türkiye'de demokrasinin sağlanacağını belirtmiştir. Ancak bu çalışmada, demokrasinin toplumsal gelişmenin öngördüğü bir gereksinim olmasından çok, dış dünya konjonktürünün etkisiyle uygulanmak zorunda kalındığı tespit edilmiştir. Geçiş döneminde, hükümetçe siyasi kaygıların egemen olduğu bir iç politika izlenmiştir. Bu ise, Atatürk devrimlerinden sapmanın bu dönemde başladığım göstermiştir. Tek parti idaresine karşı birikmiş hoşnutsuzluk“tarafsız seçim mekanizmasının”kurulmasından sonra yapılan 1950 seçimlerinde iktidar değişikliğine yol açmıştır. Çalışma ayrıca, 1945-1950 yıllarındaki muhalefet hareketinin niteliğine bakılarak, günümüze kadar uzanan dönemde Türk demokrasisinin temel problemlerinin hiç de rastlantısal, gelip geçici olmadığını, tarihsel temelleri olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
136 ABSTRACT This study deals with the opposition phenomenon throughout the years 1945 to 1950, which is the Process of the Passage to Multiparty System. It is studied here how the struggles and arguments of this era grew on both party, the government and the opponents. The orientation toward democracy mentioned in this study is the Passage to the Multiparty Regime in Turkey. In order to bring the nature of this passage era to the light, official publications and some newspapers are selected as references. We tried to give a historical cross-section concerning the parties and persons who have opposed CHP (RPP-Republic People's Party), which had been the single party of Turkey for 23 years. In this era, the opponents made intensive criticism against the People's Party government. The opponents requested that the individual rights and liberties given by the Constitution was protected, and stated that democracy would be provided in Turkey by annulling such legal acts that they concern as to be“opposing democracy”. However, we stated in this study that the passage to democracy has not been merely a necessity as a consequence of social progress, but an application forced by the international conjuncture. In the passage era, the government followed an inner policy loaded with political anxieties. This shows the deviation from the Kemalist revolution. The discontentment accumulated against the single party government gave birth to the government change in the 1950 elections that was held after the establishment of the“impartial election system”. Our study, after examining the quality of the opposition movement during 1945- 1950, also put the fact that the essential problems of the Turkish democracy is by no means accidental, but these have historical sources to the light.