1945 ? 1950 yılları arasında Türkiye'de sol basın: Demokrasi ve Marksizm tartışmaları
Left press in turkey between 1945 ? 1950: Discussions on democracy and Marxism
  1. Tez No: 234342
  2. Yazar: KADİR DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÖZMAN ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin çok partili hayata geçiş sürecini ifade eden 1945 ? 1950 yılları arasındaki sol hareketin başlıca özelliklerinin incelenmesidir. Sürecin Türkiye demokrasinin geneline etki eden önemli yönleri olduğu görülmektedir. Siyasal sistem içerisinde uzlaşmacılıktan yoksunluk, muhalefet kavramına dair sağlıksız bakış açısı ve muhalefete biçilen tartışmalı konum gibi yönler, demokratik yapının taşıdığı belli krizlerin kaynağı olarak okunmaktadır. Dolayısıyla çalışmada, siyasal sistem ve kültüre dair söz konusu sıkıntılar ile ?demokrasinin kurulduğu?nun iddia edildiği bir dönemde solun sistemden dışlanması durumu arasında bir ilişkinin olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the main properties of Turkish left movement between 1945 - 1950. This five years can be called as ?the process of transition to multi-party system?. The process includes some characteristics that effects the history of Turkish democracy. These properties can be read as the sources of crisis such as deprivation of agreement, the unhealthy looking to the concept of opposition and controversial position of it in the political system. This study maintains a relationship between these problems in polical culture and system and ?the externalizing of left? from a period that become identical to ?establishing democracy" in Turkey.