Tasvirli eski Hitit kapları
Ancient Hitite vases in relief
- Tez No: 81779
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ERKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Asur Ticaret Kolonileri ile Hitit İmparatorluk Dönemi arasındaki boşluğu dolduran tasvirli Eski Hitit Kaplan" konu edinilmiştir. Bu tasvirler ayrıntılı biçimde tek tek ele alınıp sonra da bütünlük içinde değerlendirilmiştir. Böylelikle ayrıntıdan bütüne varılan bir yöntem izlenmiştir. Önce kaplar üzerinde tasvirleri görülen objeler, Hitit metinlerindeki olası karşılıkları ile tanıtılmıştır ki bunların içine tapmak, sunak, giysi, asa ve silah tasvirleri girer. Sonra bu kaplarda genellikle konuyu oluşturan kült törenlerinin ayrıntıları, incelenen tasvirler yardımıyla ele alınmıştır. Bu ayrıntıların içine törenlerin aşamalarım oluşturan mutfak sahneleri, kurban ve libasyon sahneleri, müzik ve eğlence sahneleri girer. Bu sahnelerin görevlilerinin kimler olduğu da Hitti metinlerinde ifade edilişi ile tanıtılmıştır.Bütün olarak ele geçen ilgi çekici tek örnek olduğu için, İnandıktepe'de bulunmuş tasvirli kap merkez alınarak tasvirlerde gösterilen kült töreninin neye ve hangi törene işaret edebileceği yorumlanmış ve böylelikle Hieros Gamos/Kutsal Evlilik ritüeli de değerlendirilmiştir. Bu kültün Eski Hitit kaplarında temsil edilişi hakkında sonuç bölümünde bazı fikirler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Old Hittite relief ceramics filled the space between the Assyrian Trade Colonies and the age of the Hittite Empire is described. After these relief ceramics are explained in details, they are evaluated completely. In this way, the method of induction is followed. First of all, the objects on relief ceramics which are temples, altars, dresses, sticks and arms, are defined with their equivalents in Hittite texts. Later, the details of the cult ceremonies formed the topic in the relief ceramics, are evaluated by means of the scrutinized relief ceramics. These details consist of the scenes of kitchen, libation, music and entertainment. Who the officials of these scenes were, described with the explanations in Hittite texts. As the sole example ever found intact, it was used, on the basis of relief ceramics found in İnandıktepe, to determine to what and which ceremony refers the cult ceremony, whereby is evaluated Hieros Gamos (Sacred Marriage). Some opinions are showed about the presentation of this cult in Old Hittite relief ceramics, in conclusion.