İşitme cihazı kullanıcılarında NAL (National Acoustic Laboratories) ve DSL (Desired Sensation Level) prosedürleri değişiminin diskriminasyon skorlarına olan etkisi
The effect of changes in NAL (National Acoustic Laboratories) and DSL (Desired Sensation Level) procedures on discrimination scores in hearing aid users
- Tez No: 817783
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırmamızın amacı, sensörinöral tip işitme kaybına sahip 18-65 yaş arası kadın ve erkek popülasyondan oluşmuş ve en az iki aydır işitme cihazı kullanan bireylerin fitting yöntemlerinde uluslararası alanda kullanılan DSL ve NAL formüllerinin gözlemlenecek diskriminasyon skorlarına olan etkisini araştırmaktır. Araştırma, 01.01.2023 - 01.04.2023 tarihleri arasında Çankaya/Ankara adresinde bulunan Mia İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi'ne gelen bireyler ile yapılmış olup öncesinde bir hekim tarafından muayene edilmişlerdir. Bunun sonucunda işitme kaybı tanısı almış ve işitme cihazı kullanımına uygun görülmüş olarak araştırmaya katılan 50 bireyin hiçbirinde daha önce işitme cihazı öyküsü olmaması, bireylerin kendi aralarında aynı marka işitme cihazını kullanıyor olması ve işitme kaybı tipinin sensörinöral tip işitme kaybı olmasına dikkat edilmiştir. Araştırmaya katılan 50 hasta arasından 25 hasta cihazlanma sürecinde NAL algoritması diğer 25 hasta DSL algoritması kullanmıştır. Cihazlanma sürecinden önce her hastaya saf ses odyometri testi yapılmış olup en az iki ay sonrasında bu testler tekrarlanarak cihazsız olarak konuşmayı ayırt etme skorlarına olan etkisi incelenmiştir. Araştırma kapsamındaki tüm katılımcıların sağ kulak ve sol kulak diskriminasyon skoru değerleri ayrı ayrı değerlendirilmiş olup DSL formülü kullanan kullanıcılarda sağ kulak ve sol kulak için cihazlanma öncesi ve cihazlanma sonrasında anlamlı bir farklılık gözlenmemişken NAL formülü kullanan kullanıcıların sol kulak diskriminasyon değerlerinde cihazlanma öncesi ve cihazlanma sonrası anlamlı bir farklılık gözlenmezken sağ kulak için cihazlanma öncesi ve cihazlanma sonrası diskriminasyon skorları incelendiğinde anlamlı bir farklılık gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the upcoming research is to investigate the impact of internationally used DSL and NAL formulas in fitting methods on discrimination scores in individuals aged 18-65, both male and female, with sensorineural hearing loss, who have been using hearing aids for at least two months. The study was conducted between January 1, 2023, and April 1, 2023, at the Mia Hearing Aids Sales and Application Center located in Çankaya, Ankara. Prior to the study, all participants were examined by a physician. As a result, they were diagnosed with hearing loss and deemed suitable for hearing aid usage. Among the 50 participants in the study, who had no history of hearing aid use, all had sensorineural hearing loss, and were using the same brand of hearing aids. They were divided into two groups of 25 each: one group used the NAL algorithm during the hearing aid fitting process, while the other group used the DSL algorithm. Before the fitting process, each participant underwent pure-tone audiometry, and at least two months later, these tests were repeated to examine the impact on speech discrimination scores without the aids. The discrimination score values for the right and left ears of all participants in the study were separately evaluated. For users of the DSL formula, no significant difference was observed in discrimination scores for either ear before and after fitting. However, for users of the NAL formula, there was no significant difference in discrimination scores for the left ear before and after fitting, while a significant difference was observed for the right ear.