TFF 1. Lig futbol takımının iç saha ve deplasman maçlarında dış yük parametrelerinin incelenmesi
An investigation of external load parameters in home and away matches for TFF 1st League soccer team
  1. Tez No: 817784
  2. Yazar: CANSU NUR AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Futbol müsabakası sırasında oyuncuların nihai performanslarının analiz edilmesi, her bir maçın iş yükünün izlenmesinde, antrenman yükünün belirlenmesinde ve oyuncuların bireysel performanslarının iyileştirilmesinde kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda, bu araştırmanın birincil amacı; Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 1.ligde yarışan rekabetçi profesyonel bir futbol takımının, 2022-2023 sezonundaki maçlarının dış yüklerini belirleyerek, maç lokasyonunun (ev sahibi ve deplasman) dış yüke etkisini incelemektir. İkincil olarak; oyuncuların dış yüklerini pozisyonlara göre karşılaştırmaktır. Yirmi iki profesyonel futbolcu (yaş, 27,6 ± 4,7 yıl; boy, 179,4 ± 5,6 cm; vücut ağırlığı, 76,2 ± 6,2 BKİ, 23,6 ± 1,2 kg/m2) araştırmaya gönüllü katılmıştır. Araştırmada, 7'si ev sahibi, 8'i deplasman olmak üzere 15 maçta toplam 181 bireysel maç gözlemi analiz edilmiştir. Veriler SPSS 26.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Farklılık testleri için t-testi ve tek yönlü ANOVA , ikinci düzey testleri için grupların homojenliği gözetilerek Games-Howel ve Hochberg GT2 uygulanmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, futbol takımının dış yük parametrelerinin maç lokasyonuna göre farklılık göstermediği; defans oyuncuları, forvet ve orta saha oyuncularına arasında defans oyuncuları lehine katedilen toplam mesafe değişkeninde istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. Buna ek olarak, yüksek hızlı ve sprint hız aralıklarında, orta saha oyuncuları ve defans oyuncuları arasında orta saha oyuncuları lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak, oyuncu pozisyonlarının dış yük parametrelerini etkilediği, dolayısıyla antrenörlerin oyuncuların antrenmanlarını planlarken oyuncu pozisyonlarını göz önünde bulundurmaları fikri desteklenmektedir. Ancak maç lokasyonunun dış yük parametrelerini etkileyen bir değişken olarak görülmesi için sonuçlar çelişkilidir ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Analyzing players' ultimate performance during a football match holds critical importance in monitoring each match's workload, determining training load, and improving individual player performance. The primary aim of this research is to identify the external loads of competitive professional football team competing in Türkiye Football Federation (TFF) 1st league during the 2022-2023 season, and to examine the impact of the match location (home and away) on the external load. Secondarily, it aims to compare the external loads of players by positions. Twenty-two professional football players (age, 27.6 ± 4.7 years; height, 179.4 ± 5.6 cm; body weight, 76.2 ± 6.2 BMI, 23.6 ± 1.2 kg/m^2) have voluntarily participated in the research. In the study, a total of 181 individual match observations have been analyzed in 15 matches, 7 of which are home and 8 are away. The data were analyzed using the SPSS 26.0 software package. For tests of differences, the t-test and one-way ANOVA were utilized. Considering the homogeneity of the groups for second-level tests, the Games-Howell and Hochberg GT2 methods were used. As a result of the statistical analyses performed, it was found that the football team's external load parameters did not differ according to the match location; statistically significant difference was detected in the total distance covered variable in favor of the defense players among defense, forward, and midfield players. In addition, a significant difference was found in favor of midfield players in high-speed and sprint speed ranges between midfield and defense players. In conclusion, the results support the notion that player positions affect external load parameters, and thus coaches should consider player positions when planning their training. However, the results are contradictory for viewing the match location as a variable that affects external load parameters, and more research is needed.