Tek taraflı dudak damak yarıklı hastaların nazal septum deviasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of nasal septum deviation in patients with unilateral cleft lip and palate
- Tez No: 817782
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATILIM AKKURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı tek taraflı dudak damak yarıklı (TDDY) bireyler ile iskeletsel olarak Sınıf I bireylerin arasındaki nazal septum deviasyonlarının (NSD) konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Bu çalışmanın materyali, Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne tedavi amacıyla başvuran Sınıf I ve TDDY'li hastaların KIBT kayıtlarından oluşmaktadır. TDDY grubu; 18'i kadın (18,7±2,4 yıl) 13'ü( 21±2,2 yıl) erkek olmak üzere 31(19,7±2,6 yıl) bireyden oluşmaktadır. Kontrol grubu ise; 19'u kadın (22,9±4,4 yıl) 10'u erkek (22,4±5 yıl) olan iskeletsel sınıf 1 anomaliye sahip 29 (22,7±4,5 yıl ) bireyden oluşmaktadır. Bireylerin NSD ölçümleri Nemosef (NemoStudio, Fall Edition 2020 Madrid İspanya) yazılımı ile yapılmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uyup uymadığının değerlendirilmesi amacı ile Shapiro Wilk's ya da Kolmogorov Smirnov testleri kullanılmıştır. Nominal değişkenlere ait parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Ki-Kare testi kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıklar incelenirken değişkenlerin normal dağılmaması sebebiyle iki gruplu karşılaştırmalarda Mann Whitney U Testinden yararlanılmıştır. İki bağımlı değişken arasındaki farklılıklar incelenirken değişkenlerin normal dağılımdan gelmemesi nedeniyle Wilcoxon Testi kullanılmıştır. Bulgular: TDDY grubundaki bireylerin NSD parametrelerinin kontrol grubuna oranla anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir (p0,05) (Tablo 9). TDDY'li grubun kadınları ile kontrol grubunun kadınlarının NSD ölçüm parametreleri karşılaştırıldığında TDDY grubunun kadınlarındaki NSD parametreleri kontrol grubunun kadınlarına oranla anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p0,05) (Tablo 7).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate nasal septal deviations (NSD) between individuals with unilateral cleft lip and palate (UCLP) and Class I skeletal individuals using cone-beam computed tomography (CBCT). Materials and Methods: The material of this study consists of CBCT records of Class I and UCLP patients who applied to the Faculty of Dentistry at Dicle University for treatment purposes. The UCLP group consists of 31 individuals, with 18 females (18.7±2.4 years) and 13 males (21±2.2 years), with an average age of 19.7±2.6 years. The control group consists of 29 individuals with Class I skeletal anomaly, including 19 females (22.9±4.4 years) and 10 males (22.4±5 years), with an average age of 22.7±4.5 years. NSD measurements of the individuals were performed using Nemosef software (NemoStudio, Fall Edition 2020, Madrid, Spain). Shapiro-Wilk's or Kolmogorov-Smirnov tests were used to assess the normal distribution of variables. The chi-square test was used to compare nominal variable parameters between groups. Mann-Whitney U Test was used to compare differences between groups due to the non-normal distribution of variables. Wilcoxon test was used when examining the differences between two dependent variables due to their non-normal distribution. Results: It was determined that the NSD parameters of individuals in the UCLP group were significantly higher compared to the control group (p0.05)(Table 9). When comparing the NSD measurement parameters of females in the UCLP group with females in the control group, it was found that the NSD parameters in females of the UCLP group were significantly higher than those in females of the control group (p0.05)(Table 7).