Aile ortamında çift dil kullanılan okul öncesi çocukların ebeveynlerinin kaygı düzeylerinin incelenmesi
An investigation of the anxiety levels of the parents of preschool children who use bilingual language in the family environment
  1. Tez No: 817787
  2. Yazar: BERFİN AKTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YALAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç ve Yöntem : Araştırma kapsamında okul öncesi çağda çocukları olan ve aile ortamında çift dil kullanımına sahip ebeveynlerin çift dil kullanımının çocuklar üzerinde yaratacağı etki konusunda yaşadıkları kaygı düzeylerinin belirlenmesi için ebeveyn kaygı formu üzerinden ebeveyn kaygısı, çocukların dil becerilerinin ölçülmesi için TEDİL testi ve demografik bilgi formu üzerinden çocukların cinsiyeti, çocukların eğitim durumu, aile tipi ve ebeveynlerin eğitim durumu değişkenlerinin istatiksel analizleri yapılmıştır. Sonuç ve Öneriler: Araştırma sonucunda, katılımcıların çift dil kullanımı olan çocukları ve ebeveynleri olmak üzere toplam 53 kişiden oluşan bir örneklem üzerinden elde edilmiştir. Elde edilen verilere göre, ebeveynlerin çift dil kullanımı konusundaki kaygı düzeyleri ile çocukların dil becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ebeveyn Kaygı formu toplam puanı ile sözel dil performansı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmış ve ebeveyn kaygı formu toplam puanı sözel dil performansı ortalama ve ortalama üstü grubuna kıyasla sözel dil performansı ortalama altı grubundan yüksek bulunmuştur. Ebeveyn Kaygı formu toplam puanı ile ifade edici dil standart puanı arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Araştırma sonucunda verilebilecek öneriler; okul öncesi döneminde çift dilli öğrencileri olan kreş ve anaokulu öğretmenlerine çift dillilik ve aile eğitimi ile ilgili hizmet içi eğitim kursları ve seminerler düzenlenerek bilgilendirmeler yapılabilir. Çift dilli çocuk yetiştirmek isteyen ebeveynler ile bu konuda deneyimli terapist veya öğretmenler buluşturulup aile ortamında dilleri geliştirebilmeleri için destek ve öneriler sunulabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose and Method : Within the scope of the study, parental anxiety was analyzed through the parental anxiety form to determine the anxiety levels of parents with preschool-age children and dual language use in the family environment about the effect of dual language use on children, TEDIL test to measure children's language skills, and statistical analysis of the variables of children's gender, children's educational status, family type and parents' educational status through the demographic information form. Conclusion and Recommendations: The results of the study were obtained from a sample of 53 participants, including children with dual language use and their parents. According to the data obtained, a statistically significant relationship was found between parents' anxiety levels about dual language use and children's language skills. A statistically significant difference was found between the total score of the Parental Anxiety Form and verbal language performance, and the total score of the Parental Anxiety Form was higher in the below average verbal language performance group compared to the average and above average verbal language performance group. A negative statistically significant relationship was found between the total score of the Parental Anxiety Form and the expressive language standard score. Suggestions that can be given as a result of the research; In-service training courses and seminars on bilingualism and family education can be organized for nursery and kindergarten teachers who have bilingual students in preschool period. Experienced therapists or teachers can be brought together with parents who want to raise bilingual children and support and suggestions can be offered to help them develop their languages in the family environment.