İşveren markasının çalışan performansına olan etkisi ve Anadolu Isuzu otomotiv şirketi araştırması
The effect of the employer brand on performance and an investigation in Anadolu Isuzu otomotiv company
- Tez No: 817802
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İşveren Markası günümüzde kurumlar arasında marka gücü oluşturma alanında en güçlü alan haline gelmiş bulunmaktadır. İşveren markası bulunduğumuz zaman itibariyle rekabet alanında firmaların diğer firmalar arasından sıyrılıp öne çıkması için yatırım ve çalışma yapması gereken en önemli alan olmuştur. Bu sebeplerden dolayı bir çok şirket veya kurum tarafından araştırılan bir konu olmuştur. Şirketlerin rekabet ortamında güçlü kalabilmesi için işveren markası çalışmaları, yetenekli ve alanında tecrübeli çalışanları şirkete çekmede ve şirketin içerisinde yer alan deneyimli ve yetenekli çalışanları şirkete olan çalışan bağlılığını arttırmada önemli bir role sahiptir. İşveren Markası çalışması veya uygulamaları şirketin potansiyel adaylarını etkilemede önemli bir araçtır, potansiyel adaylarında artık günümüzde bir şirkettin ilk önce işveren markası çalışmalarına sosyal medya aracılığıyla araştırdığı bilinmektedir. Bu tez çalışmasının amacı içinde bulunduğumuz zorlu rekabet ortamında şirketi diğer şirketler arasından öne çıkmayı sağlayan işveren markasının, işveren çekiciliğini, yetenek yönetimi alanında işe alıma olan etkisini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Employer Brand has become the strongest area among companies in the field of building brand power today. As of today, the employer brand has become the most important area where companies need to invest and work in order to stand out among other companies in the field of competition. For these reasons, it has been a subject that has been researched by many companies or institutions. In order for companies to remain strong in a competitive environment, employer brand studies have an important role in attracting talented and experienced employees to the company and in increasing the employee loyalty of the experienced and talented employees within the company. Employer Branding work or practices is an important tool in influencing potential candidates of the company, it is now known that a company first researches employer branding studies through social media in potential candidates. The aim of this thesis study is to investigate the effect of employer brand, which enables the company to stand out among other companies, on employer attractiveness and recruitment in the field of talent management in the challenging competitive environment we are in.