Maksiller posterior intrüzyon amacıyla farklı iskeletsel ankraj aygıtlarından uygulanan farklı vertikal kuvvetlerin kemikte oluşturduğu stresin ve ankraj aygıtlarındaki devrilmenin ölçülmesi
Measuring bone stress and anchorage device deflection caused by different vertical forces applied from different skeletal anchor devices for maxillary posterior intrusion
- Tez No: 817801
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı maksiller posterior intrüzyon amacıyla uygulanan farklı vertikal kuvvetler altında üç farklı iskeletsel ankraj aygıtında ve kemikte oluşan stres dağılımını ve ankraj aygıtlarında meydana gelen defleksiyonu değerlendirmektir. Araştırmamızda ankraj aygıtları olarak; 1. Paslanmaz Çelik İnfrazigomatik Krest Vidası, 2. Titanyum İnterradiküler Vida, 3. Paslanmaz Çelik Zigoma Plağı kullanılacaktır. Bu doğrultuda 3 ayrı sonlu elemanlar analiz modeli oluşturulacaktır. Her bir modeldeki iskeletsel ankraj aygıtından oklüzal düzleme dik olarak 250, 350, 450 gr olacak şekilde 3 farklı büyüklükte kuvvet uygulanacaktır. Çalışmadan elde edilen veriler ışığında maksiller posterior intrüzyon uygulaması için en uygun iskeletsel ankraj aygıtı ve kuvvet büyüklüğünün belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamızın sonuçlarına göre vidalar üzerindeki en yüksek gerilim değerleri vidaların boyun ve 1. Yivi bölgesinde meydana gelmiştir. Zigoma plağı için en yüksek gerilim 1. Vidada yani kuvvetin uygulanma noktasına en yakın olan vidada meydana gelmiştir. Aygıtlar arasında en yüksek stres değerleri infrazigomatik krest vidasında en düşük ise zigoma plağında bulunmuştur. Aygıtlardaki devrilme miktarları da gerilim sıralamasında olduğu gibi en çok infrazigomatik krest vidasında en az ise zigoma plağında bulunmuştur. Aygıtların kemik üzerinde oluşturduğu maksimum gerilme en az zigoma plağında bulunmuştur. İnterradiküler vidanın ve infrazigomatik krest vidasının kemik üzerinde oluşturduğu gerilme değerleri benzer bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the stress distribution of three different skeletal anchorage device under different vertical forces applied for maxillary posterior intrusion, and the deflection that occurs in the anchorage devices. 1. Stainless Steel Infrazygomatic Crest Screw, 2. Titanium İnterradicular Screw, 3. Stainless Steel Zygoma Plate will be used as anchorage devices in our research. For this purpose; 3 different FEM models will be created.Three different forces of 250, 350, 450 gr will be applied perpendicular to the occlusal plane from the skeletal anchorage device in each model. With the data obtained from the study, it is aimed to determine the most proper skeletal anchorage device and force size for maxillary posterior intrusion application. According to the results of our study, the highest stress values on the screws occurred in the neck and 1st thread region of the screws. The highest tension for the zygoma plate occurred in the 1st screw, that is, the screw closest to the point of application of the force. Among the devices, the highest stress values were found in the infrazygomatic crest screw and the lowest in the zygoma plate. The amount of tipping in the devices was found mostly in the infrazygomatic crest screw and the least in the zygoma plate, as in the tension order. The maximum stress created by the devices on the bone was found at least in the zygoma plate. The stress values of the interradicular screw and the infrasigomatic crest screw on the bone were found to be similar