Turist rehberlerinin mizah davranışı ile turistlerin duygusal deneyimi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between tourists guides humour behaviour and tourists emotional experience
  1. Tez No: 817810
  2. Yazar: ÖZGE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TETİK DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Turizm sektörünün en önemli yapı taşlarından biri olarak bilinmekte olan turist rehberleri; eşlik ettikleri yerli veya yabancı turistlere, ülkenin doğal, kültürel, tarihi ve sosyal değerlerini anlatarak, ülkenin imajını en iyi yansıtan kişi olarak bilinmektedir. Turist rehberleri, eşlik ettikleri süre boyunca turistlerin hoş vakit geçirmelerini ve farklı deneyimler kazanmalarını sağlamaktadır. Bunun sağlanabilmesinde ise turistler ile sürekli iletişim ve etkileşim halinde olan turist rehberlerinin sahip olduğu mizah davranışları oldukça önemli rol oynamaktadır. Turist rehberlerinin kullanmış oldukları mizah davranışları neticesinde, turistlerin algılamış oldukları hisler, ruh hali, olumlu ya da olumsuz düşünceler, duygusal tepkiler ve mizah davranışından memnuniyet düzeyleri, başarılı bir tur gerçeklemesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Araştırmanın amacı; turist rehberlerinin mizah davranışları ile turistlerin duygusal deneyimleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, nicel araştırma yöntemi seçilmiş olup, veri toplama tekniği olarak ise anket formu oluşturulmuştur. Anket tekniği ile elde edilen verilerin analizi sonucunda turist rehberlerinin sahip olduğu mizah davranışları ve turistlerin bu mizah davranışlarına karşı verdikleri tepkiler ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Tourist guides, which are considered as one of the most important building blocks of the tourism sector; known as the person who best reflects the image of the country by explaining the natural, cultural, historical and social values of the country to the local or foreign tourists they accompany. Tourist guides ensure that tourists have a pleasant time and gain different experiences during their accompanying time. In achieving this, the humor behaviors of the tourist guides, who are in constant communication and interaction with the tourists, play a very important role. As a result of the humor behaviors used by the tourist guides, the feelings, mood, positive or negative thoughts, emotional reactions and satisfaction levels of the tourists are very important in terms of a successful tour. Aim of the research; to determine the relationship between the humorous behaviors of tourist guides and the emotional experiences of tourists. For this purpose, a quantitative research method was chosen and a questionnaire was created as a data collection technique. As a result of the analysis of the data obtained by the survey technique, the tourist guides' humor behaviors and the tourists' reactions to these humorous behaviors will be revealed.