İslam hukuku açısından fena muamele ve şiddetli geçimsizlik nedeniyle kazâi boşanma
Divorce by judge's decision beacuse of abusemet and severe incompatibility from poit of viem of Islamic law
- Tez No: 817812
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İslâm dini evliliği teşvik etmiş, boşanmayı hoş karşılamamıştır. Ancak evlilik birliğinin yürümesinin mümkün olmadığı durumda boşanma bir çözüm yolu olarak görülmüştür. İslâm hukukunda boşama (talâk) yetkisinin ilk olarak erkeğe tanındığı bilinmektedir. Ancak kadın, kendisine zina isnadında bulunan kocasından lanetleşme (li'an) ile ayrılır. Ayrıca geçimsizlik baş gösterdiği takdirde kadının, kocasına vereceği bir bedel (muhâlea) ile boşanabileceği de bilinmektedir. Bu durumlar haricinde kadına fena / kötü şekilde muamelede bulunulması durumunda kadının mahkemeye başvurarak boşanma talebinde bulunabilmesinin bir hak olduğu hususunu incelemeye çalıştık. Çalışmamızı dört ana başlıkta ele almayı tercih ettik. Bunlar, fiziksel fena muamele ve şiddetli geçimsizlik, manevî fena muamele ve şiddetli geçimsizlik, ekonomik fena muamele ve şiddetli geçimsizlik ve cinsel fena muamele ve şiddetli geçimsizliktir. Fiziksel şiddete maruz kalan, sürekli sözlü olarak rencide edilen, insanlık onuru zedelenen, gerekli ihtiyaçları bilerek ya da bilmeyerek (elde olmayan nedenlerle) yerine getirilmeyen, gayrı meşru ilişkiye zorlanan bir kadın, mahkemeye boşanma talebiyle başvurduğu takdirde ne gibi bir durumla karşılaşacaktır? Çalışmamızda ulaşmak istediğimiz netice, bu soruların cevabı niteliğinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
The religion of Islam encourages marriage and frowns upon divorce. However, divorce is considered a solution in cases where it is not possible for the marriage union to continue. It is known that in Islamic jurisprudence, the right to divorce (talaq) is recognized primarily for the man. On the other hand, the woman divorces her husband by“mutual cursing”(li'an) if he accuses her of committing adultery. Additionally, if there is a marital conflict, it is known that the woman can divorce her husband for a price to be given to him (mukhala'a). In our dissertation, we aim to examine that other than these cases, the woman also has the right to demand divorce by applying to a court in cases of the ill/poor treatment of her -by her husband. In this context, our study is presented under 4 main sections. These are physical ill-treatment and severe conflict, psychological ill-treatment and severe conflict, economic ill-treatment and severe conflict, and sexual ill-treatment and severe conflict. What will a woman, who is subjected to physical violence, constantly verbally abused, degraded, has her essential needs neglected knowingly or unknowingly (for reasons beyond one's control), is forced to have anal intercourse or intercourse during her menstrual period, or is injured due to this treatment, face in case she applies to a Sharia court to demand divorce? The results of our study will answer this question.