Kişilik özellikleri, kişi-grup uyumu ve görev performans ilişkisi: Grup kültürünün etkisi
Personality traits, person-group fit and task performance relationship: The effect of group culture
- Tez No: 817813
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER BOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmanın amacı, kişilik özellikleri, kişi-grup uyumu ve görev performans ilişkisinde grup kültürünün etkisini belirlemektir. Çalışmada, kamu ve özel sektör çalışanlarından çevrimiçi toplanan 1384 anket analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre; kişilik özellikleri ve kişi-grup uyumu arasında, D (β = 0.201, p < 0.01) ve I (β = 0.255, p < 0.01) kişilik özellikleri ile anlamlı ve pozitif bir ilişki, S (β = -0.116, p < 0.01) ve C (β = -0.283, p < 0.01) kişilik özellikleri ile anlamlı ve negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Kişilik özellikleri ve görev performansı arasında, D (β = 0.219, p < 0.01) ve I (β = 0.226, p < 0.01) kişilik özellikleri ile anlamlı ve pozitif bir ilişki, S (β = -0.161, p < 0.01) ve C (β = -0.271, p < 0.01) kişilik özellikleri anlamlı ve negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Kişi-grup uyumu ve görev performansı arasında ise, (β = 0.624, p < 0.01) anlamlı ve pozitif bir ilişki tespit edilirken; D (β = 0.6097, p < 0.01), I (β = 0.6099, p < 0.01), S (β = 0.6182, p < 0.01) ve C (β = 0.5991, p < 0.01) kişilik özellikleri ve görev performans ilişkisinde kişi-grup uyumunun“kısmi aracılık etkisi”nin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the impact of group culture on the relationship between personality traits, person-group fit, and task performance. A total of 1384 surveys collected online from public and private sector employees were analyzed in the study. According to the results of the study, significant and positive relationships were found between personality traits and person-group fit, with personality traits D (β = 0.201, p < 0.01) and I (β = 0.255, p < 0.01), and significant and negative relationships were found with personality traits S (β = -0.116, p < 0.01) and C (β = -0.283, p < 0.01). Regarding the relationship between personality traits and task performance, significant and positive relationships were found with personality traits D (β = 0.219, p < 0.01) and I (β = 0.226, p < 0.01), and significant and negative relationships were found with personality traits S (β = -0.161, p < 0.01) and C (β = -0.271, p < 0.01). In terms of person-group fit and task performance, a significant and positive relationship (β = 0.624, p < 0.01) was found, while person-group fit had a“partial mediation effect”on the relationship between personality traits D (β = 0.6097, p < 0.01), I (β = 0.6099, p < 0.01), S (β = 0.6182, p < 0.01), and C (β = 0.5991, p < 0.01) and task performance.