Çin mitolojisindeki hayvan figürlerinin sanatsal dönüşümü
The artistic transformation of animal figures in Chinese mythology
- Tez No: 817838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SABANCILAR IŞTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çin mitolojisi, hiçlikten her şeye uzanan bir yolculuk olmakla birlikte kaynağı çok eskiye dayanan ve dünyevi olanın gerçeküstü olgularla sentezlenerek yücelik mertebesine çıkarıldığı büyük bir düş bulutu gibidir. Ulu bir ejderhanın yağmurlar yağdırdığı bu bulut, dudaklarında dualarla, avuçları açık, göğe bakan halkın da büyük zenginliklerindendir. Peki ejderhalar gerçekten prensesi mahkûm eden korkutucu canavarlar mıdırlar? Anka kuşlarının kanatları ölümden sonra çekilen bir cezayı mı simgeler? Qilin, Bambi midir? Kaplanlar acımasız yırtıcılardan mı ibarettirler? Taş aslanlar neyi engellemek için kapı önlerinde yer alırlar? Bu çalışmada; Çin mitolojisinde yer alan, yukarıdaki hayvanlar incelenmiş, bu hayvanların ve mitolojik yaratık imgelerinin yer aldığı sanat eserleri araştırılarak bahsedilen imgelerin vermek istediği anlamlara detayları ile değinilmiştir. Bundan yola çıkılarak tarih süresince üretilen Çin sanat eserlerindeki imgelerin gerek teknik gerek sembolik değişimi ortaya çıkarılmıştır. Bulgular ve yorum bölümünde ise Çin mitolojisindeki hayvan imgeleri Çin kültürü ile birlikte çalışmalarımda ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to being a journey from nothing to everything, Chinese Mythology is similar to a great dream cloud whose origin is very ancient, where the mundane is synthesized with surreal phenomena and raised to the level of exaltation. The cloud that an almighty dragon pours rain from is one of the great riches of the people also who look up to the sky with prayers on their lips and open palms. But are the dragons really frightening monsters that keeps the princess captive? Does the phoenix wings symbolize posthumous punishment? Is Qilin the Bambi? Are tigers just some brutal predators? What do shíshīs prevent by standing outside of the doors? In this study; some of the animals in Chinese Mythology are examined and the meanings of the mentioned creatures are referred with detailes by researching the artworks containing the images of these animals and mythological creatures. Based on this, both the technical and symbolic changes of the images in the Chinese artworks produced throughout history were presented. In the findings and discussion section, animal images in Chinese mythology are discussed in my studies together with Chinese culture.