İşitme cihazı kullanan bireylerin SADL-TR anketiyle cihaz memnuniyetinin değerlendirilmesi ve ailenin yaşam kalitesine etkisi
Evaluation of device satisfaction of individuals using hearing aid by SADL-TR questionnaire and its effect on the family's quality of life
- Tez No: 817848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL TERLEMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA GÖÇMENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışması işitme kayıplı kişilerde cihaz memnuniyetinin değerlendirilmesi ve elde edilen bulguların ailesinin yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi adına gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde 25 kadın ve 30 erkek olmak üzere 18-24 yaş arasında 55 işitme cihazı kullanan birey ve bu bireylerin ailelerinin katılımıyla her aileden bir üye olmak koşuluyla 55 aile üyesiyle toplam 110 kişi ile yapılmıştır. Çalışmaya katılmaya gönüllü işitme kayıplı bireylere işitme cihazlarından memnuniyeti değerlendirmek amacıyla Günlük Hayatta Sesi Artırma Memnuniyeti Anketi (Satisfaction with Amplification in Daily Living, SADL) ve işitme kayıplı bireylerin aile üyesine ise yaşam kalitelerini değerlendirmek amacıyla Beach Center Aile Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to evaluate device satisfaction in individuals with hearing loss and examine the impact of the findings on their families' quality of life. The study involved a total of 110 participants, including 55 hearing aid users (25 females and 30 males) aged between 18-24, and one member from each of the 55 families, who met the condition of having a hearing aid user in the family. The Satisfaction with Amplification in Daily Living (SADL) questionnaire was used to assess the satisfaction with hearing aids in the voluntary participants with hearing loss, and the Beach Center Family Quality of Life Scale was administered to the family members of hearing-impaired individuals.