Sürdürülebilir kalkınma bağlamında tarım ve hayvancılığa yönelik mali teşvikler: Balıkesir bölgesi örneği
Fiscal incentives for agriculture and livestock in the context of sustainable development: The example of Balıkesir region
  1. Tez No: 817849
  2. Yazar: DUYGU ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE BİNİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tarım ve hayvancılık sektörü, küresel gıda üretimini ve dünya çapında milyonlarca insanın geçim kaynağını karşılamaktadır. Bununla birlikte, bu sektör ormansızlaşma, sera gazı emisyonları ve su kirliliği dâhil olmak üzere birçok çevresel sorunların doğmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu çevresel sorunların üstesinden gelmek için benimsenen sürdürülebilir kalkınma anlayışına dayalı tarım ve hayvancılık faaliyetleri mali teşvikler aracılığıyla uygulanabilmektedir. Mali teşvikler, sübvansiyonlar, vergi indirimleri ve yatırım teşvikleri dâhil olmak üzere birçok şekilde uygulanmaktadır. Mali teşvikler, çiftçileri haşere yönetimi, iyi tarım ve organik tarım uygulamaları gibi sürdürülebilir uygulamaları benimsemeye teşvik etmek amacıyla kullanılabilmektedir. Ek olarak, mali teşvikler, önceden maliyet gerektirecek fakat uzun vadede önemli faydalar sağlayacak olan sürdürülebilir uygulamalara geçişte ekonomik riskleri azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Mali teşvikler, tarım ve hayvancılık sektöründe sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmede önemli bir etkiye sahip olsa da hedefe yönelik, verimli ve etkili olmalarını sağlamak için planlı bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmada, Türkiye ve Balıkesir ili özelinde sürdürülebilir kalkınma bağlamında tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik uygulanan mali teşvikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The agriculture and livestock sector covers global food production and the livelihoods of millions of people around the world. However, this sector plays an important role in the emergence of many environmental problems, including deforestation, greenhouse gas emissions and water pollution. Agricultural and livestock activities based on the concept of sustainable development adopted to overcome these environmental problems can be implemented through fiscal incentives. Fiscal incentives are implemented in many ways, including subsidies, tax breaks, and investment incentives. Fiscal incentives can be used to encourage farmers to adopt sustainable practices such as pest management, good farming and organic farming practices. In addition, fiscal incentives can help reduce economic risks in transitioning to sustainable practices that will cost upfront but deliver significant long-term benefits. Although fiscal incentives have a significant impact on promoting sustainable practices in the agriculture and livestock sector, they must be implemented in a planned and correct manner to ensure that they are targeted, efficient and effective. In this study, fiscal incentives applied to the agriculture and livestock sector in the context of sustainable development in Turkey and Balıkesir province have been examined.