Çizgi filimlerin 5-6 yaş çocuklarının kavram gelişimi ve kazanımına etkisi
The Effect of cartons in gaining and improving concept for eyes 5 and 6
- Tez No: 81786
- Danışmanlar: PROF.DR. İCLAL ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tezinde, çizgi filmlerin okulöncesi çocuklarının kavram kazanımı ve gelişimine etkisinin nasıl olduğu ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, tezin konusu amacı ve önemi, bunun yam sıra yönteminden, varsayımından söz edilmiştir. İkinci bölümde, dilbilim ve ruhdilbilim arasındaki ilişkiye değinilerek, çocukta dil edinimi çalışmaları yöntem ve kuramlar doğrultusunda irdelenmiştir. Ayrıca, bu bölümde belleğin yapısı ve işleyiş biçimi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, çalışma sonrasında elde edilen verilerin çağrışım kuramı çerçevesinde yorumlanması yer almaktadır. Dördüncü bölümde, verilerin yorumlanmasından elde edilen sonuçlara ve değerlendirmelere yer verilmiştir. 89
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this dissertation we have tried to shed light onto the influence of the cartoons on concept acquisition and development of preschool children. In the first chapter, we have dealt with the topic, scope and vitality as well as the method and hypothesis of the thesis. We have studied the child language acquisition in terms of theory and procedure, touching on the relationship between linguistics and psicolinguistics. Morever, the structure of memory and the way it works are also dealt with in the second chapter. In the third chapter, there appears the data optained from the study in terms of the association theory. In the fourth chapter, we have the conclusion and the evaluation achieved by the interpretiation of the data. 90