İdil-Ural bölgesinde yaşayan Türklere yönelik dini etkileme ve eritme faaliyetleri
The Religious assimilation of the Turks in Idil-Ural area
- Tez No: 81787
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET ARIK, Betül, İdil-Ural Bölgesinde Yaşayan Türklere Yönelik Dini Etkileme ve Eritme Faaliyetleri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Abdurrahman KÜÇÜK, III + 142 s. İdil-Ural Bölgesindeki Türklere Yönelik Dini Etkileme ve Eritme Faaliyetleri isimli tez, Giriş, iki Bölüm veSonuç'tan oluşmuştur. Giriş'te; İdil-Ural bölgesinde yaşayan Tatar, Başkurt ve Çuvaş Türklerinin kısaca tarihi ve demografik yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Birinci Bölüm' de; İdil-Ural Bölgesinde yaşamış olan dinlere yer verilmiştir. Bu dinler, Geleneksel Türk Dini, Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam olarak ele alınmıştır. Bunun yanında Tatarların, Başkurtların ve Çuvaşların dini inanışları ve din anlayışları da işlenmiştir. İkinci Bölüm' de; İdil-Ural Bölgesinde yaşayan Tatar, Başkurt ve Çuvaş Türklerine yönelik dini etkileme ve eritme faaliyetleri konu edilmiştir. Bu faaliyetlerin muhtevası, Hıristiyan misyonerlerin etkileri, misyonerlerin kullandığı metotlar, amaçları ve ne ölçüde başarılı veya başarısız oldukları incelenmiştir. Bölge Türklerinin tepkileri ve onların dini inanışlarında ve anlayışlarında meydana gelen değişiklikler de tesbit edilmiştir. Sonuç'ta genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ARIK, Betül, The Religious Assimilation of The Turks in İdil-Ural Area. MA. Thesis, Adviser: Prof. Abdurrahman KÜÇÜK, A. Ü. Divinity School, III + 142 P. This Thesis investigates the religious assimilation of the Turks in İdil-Ural area in to Christianity. It has an introduction, two chapters and a conclusion. The introduction axplains the immigration and the settlement of Turks in İdil-Ural area. In addition, the ethnic structure of this area is also included The history of Turkic ethnic groups, Tatars, Bashkurts and Chuvashes is briefly introduced The first chapter investigates the religious history of İdil-Ural area and the religions that existed before Islam, such as Traditional Turkic Religion, Judaism and Christianity. Besides, it examines the religions of Turks (Tatar, Bashkurt, Chuvash) who live in the İdil- Ural area and explains their understanding of religion. The second chapter deals with the assimilative activities targetting the Turks of İdil- Ural area, the reasons for the penetration of Christianity among them, the influence of Christian missionaries, their proselytizing methods, aims and relative success, and the changes that took place in the religions beliefs and understanding among these people. T10$$