Daimi 1. molar diş çekiminin daimi 2. molar dişlerin sürme pozisyonlarına etkisinin retrospektif olarak incelenmesi ve klinik takibinin yapılması
Retrospective analysis and clinical follow-up of the effect of extraction of permanent first molars on the eruption positions of permanent second molars
  1. Tez No: 817863
  2. Yazar: ÖZGÜN ALP ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU AYKUT YETKİNER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Daimi birinci molar diş çekiminden sonra çekim boşluğunun spontan olarak kapanmasında daimi üçüncü moların varlığı ve yokluğu, daimi ikinci molar dişin açılanması ve Demirjian sınıflamasına göre hesaplanan daimi ikinci moların gelişim aşamasının etkinliğinin radyolojik olarak araştırılmasıdır. Gereç Yöntem: Çalışmamıza Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine Başvurmuş 2015-2022 yılları arasında en az bir daimi birinci molar dişini çektirmiş hastaların röntgenleri dahil edilerek retrospektif olarak 2772 panoramik radyografi (OPG) incelenmiş ve çalışma kriterlerine uyan ve klinik muayeneyi kabul eden 221 hasta kliniğimize davet edilmiştir. OPG'de; daimi ikinci molar dişin angulasyonu, daimi ikinci molar dişin Demirjian diş gelişim evresine göre gelişim aşaması, üçüncü molar diş varlığı/yokluğu değerlendirilmiştir. Klinik muayene sırasında daimi ikinci molar diş ile ikinci premolar arasındaki mesafe ölçülmüş, orta hat sapması ve antagonisti olmayan dişin overerüpsiyon durumu incelenmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için, IBM SPSS 25.0 (Statistical Product and Service Solutions, IBM, New York, Amerika) programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 112'si erkek, 109'u kız toplam 221 hastada 313 daimi birinci molar diş çekimi incelenmiştir. Daimi birinci molar dişini çektiren hastalarda cinsiyet dağılımı açısından fark bulunamamıştır (p=0,840). Tek dişini çektiren hastaların sayısı, çoklu çekim yaptıranlardan fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate radiologically the effect of the presence or absence of permanent third molars and the efficacy of the opening of permanent second molars on the spontaneous closure of extraction sockets after permanent first molar extraction, as well as to assess the developmental stage of permanent second molars according to the Demirjian classification. Materials and Methods: A total of 221 patients who had undergone extraction of at least one permanent first molar between 2015 and 2022 and whose panoramic radiographs (OPG) were available at University of Ege Faculty of Dentistry were included in this retrospective study. A total of 2772 OPGs were examined. During the clinical examination, the distance between the permanent second molar and the second premolar were measured, and factors such as midline deviation and overeruption of the non-antagonistic tooth were evaluated. The statistical analysis of the obtained data were performed using IBM SPSS 25.0 (Statistical Product and Service Solutions, IBM, New York, USA). Results: A total of 313 extractions of permanent first molars were analyzed in 221 patients, including 112 males and 109 females. No significant difference was found in terms of gender distribution among patients who had their permanent first molars extracted (p=0.840). The number of patients who had a single extraction were higher than those who had multiple extractions.