Zincir otel işletmelerinde yenilikçi liderlik davranışı algıları ve akıllı turizm uygulamaları: Antalya örneği
Innovative leadership behaviour perceptions and smart tourism applications in chain hotel businesses: The case of Antalya
- Tez No: 817888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte insan ve makine ilişkisinin temelleri atılmıştır. İşletmelerde gerçekleşen bu devrim, bugün de devam etmektedir. Bu gelişmenin ardından daha iyi bir yaşam için kırsal alandan şehirlere göçler başlamıştır ve şehirlerin nüfusu artmıştır. Bu artışlar nedeniyle şehir içinde günlük yaşamın kalitesi düşmüştür ve bu duruma çözümler aranmıştır. Günümüz çözüm önerilerinden bir tanesi ise akıllı şehir kavramıdır. Bilgi teknolojisi, bilgi ve iletişim teknolojisi, internet, bulut sistemi ve nesnelerin interneti gibi teknolojik altyapıya sahip akıllı şehirlerin amacı, yerel halkın ve ziyaretçilerin günlük yaşam kalitesini arttırmaktır. Turizme de katkı sunan bu yapı, turistlerin farklı deneyimler ile destinasyonu keşfetmelerini sağlamaktadır ve akıllı turizm olarak adlandırılmaktadır. Akıllı turizm ve turizm işletmelerinin kullandıkları teknolojiler, ziyaretçilere sunulan deneyimin kalitesinin artırılmasını amaçlamaktadır. Değişime uyumlu, sürekli iyileşmeyi benimseyen, fikirlere açık yenilikçi liderler ise akıllı turizmde önemli değerlerdendir. Zincir otel işletmeleri yöneticilerinin yaratıcı ve yenilikçi liderlik davranışlarını çalışanların bakış açısıyla tespit etmek, bu araştırmanın amacıdır. Araştırmanın diğer amaçları ise otel işletmeleri yöneticilerinin bakış açısıyla akıllı turizm teknolojileri uygulamalarının faydalarını belirlemek ve zincir otel işletmelerinde kullanılan akıllı turizm teknolojilerini tespit etmektir. Araştırmanın evrenini Antalya'da faaliyette bulunan zincir otel işletmeleri oluşturmaktadır. 12 adet zincir otel işletmesinin üst yönetimi, araştırmaya katılmayı kabul etmiştir. Araştırma soruları, anket formu ile çalışanlara iletilmiştir. 12 adet üst düzey yönetici ve 291 adet çalışandan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, çalışanların yöneticilerinin davranışlarını yaratıcı ve yenilikçi olarak algıladıkları tespit edilmiştir. Bu algı, çalışanların yaşları, çalışmakta oldukları departmanları, işletmede ve turizm sektöründe çalışma süreleri açısından farklılık göstermektedir. Üst düzey yöneticilere göre, akıllı turizm teknolojileri işletmeler için faydalıdır. Akıllı turizm teknolojilerini kullanmak, rekabet avantajı sağlar, satışları ve çalışanların verimliliğini artırır ve işletme imajını güçlendirir. Yüksek hızlı internet erişimi, elektronik anahtar kartı, akıllı televizyonlar, oda-içi elektronik kasa, nakitsiz ve mobil ödeme sistemleri, rezervasyon sistemleri, check-in/check-out işlemleri ve kiosklar, müşteri sadakat sistemleri, karekod menüler, parmak izi ve yüz tanıma sistemleri, personel bilgilendirme sistemi, satın alma, muhasebe ve finansal modüllerin ise işletmelerin çoğunun kullandığı akıllı turizm teknolojileri uygulamaları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between human and machine was founded associated with industrial revolution. This revolution, realized in businesses, is still in progress. Migrations started from rural areas to cities for better living conditions after this revolution and the populations of cities increased. The quality of daily life in the city decrease because of the increase and solutions were searched. One of the solutions of today is the concept of smart city. The aim of smart cities, that have technologic infrastructure such as information technology, information and communication technology, internet, cloud system and internet of navigation, is to improve the quality of daily life of locals and visitors. This structure, that contributes to tourism, provides visitors to explore the destination with unusual experiences and is called“smart tourism”. Smart tourism and the technologies used by tourism businesses aim to improve the quality of experience served to visitors. Innovative leaders, compatible with change, adopted to continuous improvement and open-minded, are the significant values in smart tourism. The aim of this research is to determine the creative and innovative leadership behaviours of chain hotel managers via perspective of employees. Another aims of the research are to determine the benefits of smart tourism technology applications via viewpoints of hotel managers and to determine the smart tourism technologies used in chain hotel businesses. The chain hotel businesses operating in Antalya are the population of this research. The executives of 12 chain hotel businesses accepted to participate in research. The questions of the research were handed in via questionnaire. The data, acquired from 12 executives and 291 employees, were analyzed. According to the results of the research, it is determined that the employees perceive the behaviours of their managers creative and innovative. This perception differs in employees' age, department, working year in business or in tourism sector. According to executives, smart tourism technologies are useful for businesses. Using smart tourism technologies provides competitive advantage, increases sales and productivity of employees and strengten the organizational image. It is determined that high speed internet access, electronic switching, smart televisions, in-room electronic safe box, cashless and mobile payment systems, reservation systems, check-in/check-out processes and kiosks, customer loyalty systems, QR menus, fingerprint and face detection systems, employee information system, purchasing, accounting and financial modules are the smart tourism technologies used by most of the businesses.