Kutanöz layşmanyazda mevcut antilayşmanyal ajanlar ile yeni aday bileşikler arasındaki sinerjinin incelenmesi
Investigation of synergy between existing antileishmanial agents and novel candidate compounds in Cutaneous Leishmaniasis
- Tez No: 817927
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Leishmania tropica promastigotlarına karşı mevcut antilayşmanyal ajanlar ile yeni aday bileşiklerin antilayşmanyal etkinliklerinin belirlenmesi ve konvansiyonel antilayşmanyal ajanlar ile uçucu yağ bileşenleri veya antibiyotikler arasındaki sinerjik etkileşimin incelenmesi amacıyla yapıldı. Bu çalışmada, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Parazitoloji Anabilim Dalı'nda bulunan Parazit Bankası'ndan temin edilen L. tropica (MHOM/AZ/1974/SAF-K27) promastigotları kullanıldı. Antilayşmanyal ajanlar, meglumin antimonat (Glucantime®), sodyum stiboglukonat (Pentostam®), paromomisin, miltefosin ve amfoterisin B, antibiyotikler (tetrasiklin, tigesiklin, klindamisin) ve uçucu yağ bileşenleri (karvakrol, timol) seçilerek çalışmaya alındı. Uçucu yağ bileşenleri, antibiyotikler ve antilayşmanyal ajanların L. tropica promastigotlarına karşı aktiviteleri, sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile belirlenirken, sinerji çalışmalarında dama tahtası yöntemi kullanıldı. Antilayşmanyal ajanlar olan pentostam, miltefosin ve amfoterisin B ile denenen tüm antibiyotiklerin, L. tropica promastigotlarına karşı güçlü antilayşmanyal aktiviteye sahip olduğu gösterildi. Antibiyotikler ile pentostam, miltefosin ve amfoterisin B kombinasyonlarında sinerjik etki görülürken, uçucu yağ bileşenleri ile antilayşmanyal ajanlar arasında sinerjik etki saptanmadı. Sonuç olarak, klinik kullanımda olan antilayşmanyal ajanlarla antibiyotikler arasında sinerjik etkileşimin gösterilmesi, bu ajanların (özellikle amfoterisin B) tedavi dozunu, süresini ve yan etkilerini azaltabilmesi açısından umut vericidir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the antileishmanial activities of existing antileishmanial agents and new candidate compounds against Leishmania tropica promastigotes and to examine the synergistic interaction between conventional antileishmanial agents and essential oil components or antibiotics. While the activities of essential oil components, antibiotics and antileishmanial agents against L. tropica promastigotes were determined by microdilution method with RPMI 1640, the checkerboard method was used in synergy studies. L. tropica (MHOM/AZ/1974/SAF-K27) promastigotes obtained from Parasite Bank in Dept. of Medical Parasitology of Manisa Celal Bayar University were used in this study, Antileishmanial agents, meglumine antimoniate (Glucantime®), sodium stibogluconate (Pentostam®), paromomycin, miltefosine and amphotericin B, antibiotics (tetracycline, tigecycline, clindamycin) and essential oil components (carvacrol, thymol) were selected and included in the study.Although the antibacterial effect of the efflux pump inhibitors alone were not strong, the interaction with the antibiotics tested was mostly synergistic or additive. It has been shown that antileishmanial agents, sodium stibogluconate, miltefosine and amphotericin B and all antibiotics tested have strong activity, paromomycin weak activity. Combinations of all tested antibiotics with sodium stibogluconate, miltefosine and amphotericin B showed synergistic effects, while the essential oil components tested did not show a synergistic effect with any of the antileishmanial agents. In conclusion, the demonstration of synergistic interactions between antileishmanial agents and antibiotics in clinical use has the potential to reduce the dose and duration of treatment of these agents (especially amphotericin B).