Futbolcularda statik ve dinamik core antrenmanların fiziksel performans üzerine etkisi
The effect of static and dynamic core training on physical performance in football players
- Tez No: 817933
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışma; statik ve dinamik core antrenman çeşitlerinin, futbolcularda fiziksel performans üzerine etkisinin olup olmadığını ve etkisi var ise hangi core antrenman çeşidinin daha etkili olduğunu ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya; Akhisarspor kulübünde futbol oynayan 45 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar dinamik core antrenman grubu (n=15), statik core antrenman grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=15) olarak üçe ayrılmıştır. Statik core antrenman grubunda ve dinamik core antrenman grubunda bulunan futbolcular 8 hafta haftada 3 gün antrenman yapmıştır. Kontrol grubu ise sadece takım antrenmanına devam etmiştir. Araştırmada futbolculara, vücut kütle indeksi, bel-kalça oranı, sürat testi (10m,20m,30m), patlayıcı kuvvet testi, koordinasyon testi (altıgen), pro agility testi ve fonksiyonel hareket analizi testleri ön test ve son test olarak uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için eşleştirilmiş gruplar t-testi kullanılmış, anlamlılık düzeyi p0,05). Ancak bel/kalça oranı ön test puan ortalamalarında kontrol ve dinamik core egzersiz gruplarında istatistiksel olarak statik core egzersiz grubuna göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine whether static and dynamic core training types affect physical performance in football players and, if so, which core training type is more effective. Methods: The study involved the voluntary participation of 45 football players from the Akhisarspor club. The participants were divided into three groups: dynamic core training group (n=15), static core training group (n=15), and control group (n=15). Footballers in the static and dynamic core training groups trained 3 days a week for 8 weeks. The control group only continued team training. The study applied body mass index, waist-hip ratio, sprint test (10m, 20m, 30m), explosive strength test, coordination test (hexagon), pro agility test, and functional movement analysis tests as pre-test and post-test. Paired groups t-test was used for statistical analyses, and the significance level was accepted as p0.05). However, a statistically significant difference was found in the mean pre-test waist/hip ratio scores in the control and dynamic core exercise groups compared to the static core exercise group (p0.05).