Açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda preoperatif ve postoperatif cartilage intermediate layer protein - 1 (CILP1)
Comparison of preoperative and postoperative cartilage intermediate layer protein - 1 (CILP1) levels in patients undergoing open heart surgery
  1. Tez No: 817932
  2. Yazar: FURKAN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA DOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kalp yetmezliğini tedavi etmek ve önlemek amacıyla yapılan çalışmalar günümüzde daha fazla önem kazanmıştır. Kalp yetmezliğinin derecesini belirlemek, tedavi yanıtı değerlendirmek için yapılan araştırmalarda CILP1 proteininin patolojik kardiyak yeniden şekillenmeyi ve kardiyak fibrozisi göstermede kullanılabileceği ortaya konmuştur. Biz de bu çalışmada kardiyopulmoner bypass (KPB) kullanılarak açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda CILP1 proteininin KPB öncesi ve sonrası dolaşım sistemindeki seviyelerini ölçerek, postoperatif CILP1 seviyelerinin ve CILP1 seviyelerindeki değişimlerin, KPB'den nasıl etkilendiğini, CILP1'in ejeksiyon fraksiyonu (EF), komorbiditeler, prediktif skorlama sistemleri ve postoperatif sonuçlar ile ilişkisini göstermek istedik. Çalışmaya korunmuş EF'li 41, düşük EF'li 32 hasta dahil edildi. Hastaların preoperatif, postoperatif 0, 24 ve 72. saatlerdeki CILP1 seviyeleri ölçüldü. Düşük EF'li hastalarda preoperatif CILP1 düzeyinin korunmuş EF'li hasta grubundan daha düşük olduğu bulundu (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Studies conducted to treat and prevent heart failure have gained more importance. In studies to determine the degree of heart failure and to evaluate treatment response, it has been revealed that the CILP1 protein can be used to indicate pathological cardiac remodeling. In this study, we measured the serum levels of CILP1 protein before and after cardiopulmonary bypass (CPB), in patients who underwent open heart surgery. We revealed how postoperative CILP1 levels and changes in CILP1 levels are affected by CPB. We wanted to show whether CILP1 correlates with ejection fraction (EF), comorbidities, predictive scoring systems and postoperative outcomes. 41 patients with preserved EF and 32 patients with low EF were included in the study. CILP1 levels of the patients were measured at preoperative, postoperative 0, 24th and 72nd hours.