Statik ve dinamik core antrenmanların 11-13 yaş erkek futbolcularınfiziksel ve seçili performans özelliklerine etkisi
The effect of static and dynamic core trainings on the physical and selected performance features of 11-13 years old male football players
  1. Tez No: 852800
  2. Yazar: MERTCAN PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERDEM CİĞERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yapılan çalışmada statik ve dinamik core antrenmanların 11-13 yaş erkek futbolcuların fiziksel ve seçili performans özelliklerine etkisi incelenmiştir. Çalışmanın amacı uygulanan dinamik ve statik core antrenman programlarının 11-13 yaş gruplarında futbolda ön planda olan fiziksel ve seçili performans özelliklerinin etkisini incelemektir. Araştırma grubu Etimesgutgücü Spor Kulübünde futbol oynayan 11-13 yaş aralığındaki 42 gönüllü çocuk sporcudan oluşmuştur. Araştırma 10 haftayı içeren deneysel bir yönteme göre hazırlanmıştır .Çalışma iki deney, bir kontrol grubundan oluşturmaktadır. Süreçte kontrol grubundan 1 sporcumuz sakatlıktan dolayı çalışmadan ayrılmıştır. Her üç grupta da deney öncesi ve sonrası ölçümler yapılmıştır. 10 hafta sonucunda uygulanan futbolcular core performans testlerine sırasıyla(bacak kaldırma, mekik, şınav sağlık topu fırlatma) tabi tutulacak, ön ve son test düzeninde gruplar içinde ve arasında tekrarlı ölçümlerde analiz yapılarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca gruplara çalışma öncesinde ve sonrasında yaş,boy,ağırlık ve vki ölçümleri de uygulanıp, karşılaştırılmaları yapılmıştır.Gruplar arası, grup içi ve antrenmanın etkisine ilişkin analizleri tekrarlı ölçümlerde çok yönlü varyans analizi (MANOVA) ile yapılmıştır. Anlamlı olan ilişkilerde Post Hoc karşılaştırmalara Bonferroni Testi devam edilmiş, anlamlılık derecesi 0,05 kabul edilmiştir. Ölçümler sonucunda sporcuların antropometrik ölçümlerinde bir değişim görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of static and dynamic core training on the physical and selected performance characteristics of 11-13 year old male football players were examined. The aim of the study is to examine the effect of the applied dynamic and static core training programs on the physical and selected performance characteristics that are at the forefront in football in the 11-13 age groups. The research group consisted of 42 volunteer child athletes between the ages of 11-13 who played football in Etimesgut Güçü Sports Club. The research was prepared according to an experimental method involving 10 weeks. The study consists of two experimental groups and one control group. During the process, 1 athlete from the control group left the study due to injury. Measurements were made before and after the experiment in all three groups. At the end of 10 weeks, the football players will be subjected to core performance tests respectively (leg lift, sit-up, push-up, medicine ball throw), and they are compared by analyzing repeated measurements within and between groups in pre- and post-test order. In addition, age, height, weight and BMI measurements were applied to the groups before and after the study and their comparisons were made. Analyzes regarding the effects of inter-group, intra-group and training were carried out with multiple analysis of variance (MANOVA) in repeated measurements. In significant relationships, Bonferroni Test was used for Post Hoc comparisons, and the significance level was accepted as 0.05. As a result of the measurements, no change was observed in the anthropometric measurements of the athletes.