Almanca öğretiminde dijital ve eğitsel oyun yöntemiyle okuma becerisinin geliştirilmesi
Improving reading skills with digital and educational game methods in German language teaching
  1. Tez No: 817960
  2. Yazar: SEMRA KAŞIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ALPEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırma, Almanca dersinde oyunla öğretimin öğrencilerin okuma anlama becerilerine olan etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çağımızda teknoloji hızla gelişmekte ve bu değişim oyun alanında da ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle eğitimde yer verilen eğitsel oyunların yanında artık dijital oyunlarda yer almaya başlamıştır. Bu amaçla geleneksel öğretim, eğitsel oyun ve dijital oyun yoluyla öğretimin yapıldığı üç grup üzerinde çalışılmıştır. Çalışmanın örneklemini Özel Çözüm Akademi Fen ve Anadolu Lisesi Merkez Kampüs Eryaman/Ankara 9 Fen A, 9 Fen B ve 9 Anadolu A öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya 19'u kız, 28 erkek toplam 47 öğrenci katılmıştır. Bu araştırmada yöntem olarak, deneysel yöntemin kontrol gruplu ön test-son test deseni kullanılmıştır. Çalışmada öğrenciler geleneksel yöntemi temsil eden kontrol grubu, eğitsel oyun ve dijital oyunu temsil eden iki tane deney grubuna dağılmıştır. Öğrencilerin uygulama öncesinde ve sonrasında okuduğunu anlama düzeylerini belirlemek için 25 sorudan oluşan çoktan seçmeli test uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarında yer alan öğrencilerin okuma başarı testi ön test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılaşma olup olmadığını test etmek amacıyla ilişkisiz örneklemler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmış ve deney grupları ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark olmadığı ortaya konulmuştur. Ön test ve son testten öğrencilerin elde ettikleri ortalama puanların farklılaşma durumu Wilcoxon işaretli sıralar testi ile belirlenmiştir ve elde edilen sonuçlar şu şekilde ortaya konmuştur: her üç grupta da (eğitsel oyun, dijital oyun, geleneksel yöntem) ön test ve son test arasında anlamlı bir fark saptanmıştır fakat en büyük artış dijital oyun yoluyla elde edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar dikkate alındığında dijital oyun yoluyla Almanca öğretiminin, okuma becerisinin gelişmesinde oldukça etkili bir yöntem olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the result of game-based instructions on students reading comprehension skills in German language classes. In our Time, technology is quickly advancing, and this change is also coming to the forefront in the field of gaming. For this reason, digital games have started to take place in addition to educational games in education. For this purpose, the study focused on three branches: traditional instruction, educational games and digital games. The sample of the study consisted of students from Çözüm College Science and Anatolian High School Central Campus Eryaman/Ankara, specifically 9 science A, 9 science B, and 9 anatolian A students. A total of 47 students participated in the research, including 19 females and 28 males. The experimental method with a pre-test-post-test control group design was used as the research methodology. In the study, the students were divided into a control group representing the traditional method and two experimental groups representing the educational games and the digital game. A multiple-choice test consisting of 25 questions was administered to determine the students reading comprehension levels before and after the application. To test if there was a statistically signicifant difference between the pre-test scores of the experimental and control groups, a one-way analysis of variance (ANOVA) for unrelated samples was conducted, and it was found that there was no outstanding difference between the experimental groups and the control group. The differentitation of the average scores obtained by the students from the pre-test and post-test was determined using the Wilcoxon signedrank test, and the results revealed that a significant difference was found between the pre-test and post-test scores in all three groups (educational game, digital game, traditional Method), but the greatest improvement was achieved using the digital games. Considering the results obtained from the study, it can be assured that teaching German through digital games is a highly effective method for improving reading skills.